Doglądanie uprawy
Hydropolis » Blog » Jak działa farma wertykalna: Wyjaśniamy krok po kroku
24.07.2023 Autor: Hydropolis

Jak działa farma wertykalna: Wyjaśniamy krok po kroku

Hydropolis » Blog » Jak działa farma wertykalna: Wyjaśniamy krok po kroku
Autor: Hydropolis

Rolnictwo wertykalne umożliwia wielopoziomową uprawę roślin. Wraz z zastosowaniem odpowiedniej technologii pozwala osiągnąć zdrowe i bujne plony przez cały rok, nawet w środku zimy. Na czym polega ta metoda produkcji żywności i jak wygląda farma wertykalna?  Jakie korzyści niosą uprawy wertykalne i jak wpływają na zmiany zachodzące w rolnictwie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące farm wertykalnych znajdziesz w niniejszym artykule.

Źródło: Hydropolis

Rosnąca popularność rolnictwa wertykalnego 

Koncepcja rolnictwa wertykalnego została rozpropagowana dopiero na początku XXI w. za sprawą dr. Dicksona Despommier’a z Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych. Pomysł, który narodził się w murach amerykańskiego uniwersytetu, dzisiaj rewolucjonizuje rolnictwo na całym świecie. 

Czym są farmy wertykalne?

Obecne uprawy wertykalne różnią się diametralnie od oryginalnej koncepcji. Zastosowanie lamp LED oraz zaawansowanej automatyki sterującej warunkami atmosfery jest teraz standardem w branży. Dzięki wykorzystaniu tej technologii farma wertykalna może przez cały rok wydawać obfite plony.

Sprawdź naszą ofertę

Globalny wzrost ludności

Na świecie żyje obecnie według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ok. 8 miliardów ludzi. Do 2050 roku liczba ludzi ma wzrosnąć do 9,7 miliarda osób[1]. Farmy wertykalne są przyjazne dla środowiska i dają nadzieję na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Na czym polegają uprawy wertykalne?  

Podstawową zasadą przy uprawach wertykalnych jest pionowe, a nie poziome ułożenie roślin. Pozwala to zaoszczędzić dużo przestrzeni, bez zmniejszania wydajności. Uprawy wertykalne pozwalają zatem rozwiązać problem malejącej powierzchni gruntów zdatnych do uprawy roślin. Wertykalna produkcja roślinna najczęściej odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach. W celu wytworzenia odpowiedniej atmosfery dla uprawianych roślin, stosuje się system kontroli warunków, wraz z odpowiednią technologią naświetlania.

Uprawy wertykalne nie wymagają użycia gleby. W zależności od wybranej metody uprawiania roślin, woda jest dostarczana prosto do korzeni, co pozwala na dużą oszczędność wody. Rolę podłoża najczęściej pełnią keramzyt, włókna kokosowe, konopne czy wełna mineralna. Uprawy odbywają się w zamkniętych kubaturach, jeszcze dokładniej odciętych od warunków zewnętrznych przez specjalne śluzy higieniczne, dzięki czemu są dodatkowo zabezpieczone przed ewentualnymi zagrożeniami. 

Wiele rozwiązań z obszaru rolnictwa wertykalnego jest kompatybilne z OZE. Zwiększają one energooszczędność rozwiązania oraz pozwalają na szybsze zwroty inwestycji, przy równoczesnym zmniejszaniu śladu węglowego. Redukcja wpływu na środowisko naturalne to kolejna z istotnych zalet, jakimi charakteryzuje się farma wertykalna.

Źródło: Hydropolis

Ile kosztuje założenie farmy wertykalnej w systemie hydroponicznym?

Dokładny koszt rozpoczęcia uprawy wertykalnej w systemie hydroponicznym jest zależny od kilku czynników. Poznaj wybrane z nich!

1. Wielkość obiektu

Uprawa wertykalna w systemie hydroponicznym może funkcjonować w postawionym już magazynie lub w hali. Farmy działają również w kontenerach morskich, jak i w dedykowanych dla nich przestrzeniach.

2. Gatunek rośliny

Każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu. W Hydropolis opracowujemy algorytmy uprawowe, które pozwalają na stworzenie przewidywalnego procesu produkcji.

3. Ceny energii

Farma Hydropolis została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć koszty zużycia energii do niezbędnego minimum. Lampy LED są jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań spośród stosowanych typów oświetlenia na uprawach wertykalnych. Zastosowanie OZE, w tym pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych pozwala na dodatkowe oszczędności.

Dowiedz się więcej o oświetleniu w roślinach wertykalnych

4. Wybranej technologii

Firma Hydropolis dostarcza kompleksowe rozwiązania do prowadzenia uprawy wertykalnej w systemie hydroponicznym: niezbędny sprzęt, oprogramowanie oraz wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pierwszej samodzielnej uprawy. Wartość technologii wyliczany jest indywidualnie i jest on zależny m.in. od wielkości farmy oraz budynku.

Głodny wiedzy?

Przejdź do Calendly i umów z nami spotkanie!

Farma wertykalna w systemie hydroponicznym to całoroczny biznes w branży rolniczej działający niezależnie od sezonu i warunków klimatycznych. To konkurencyjny sposób produkcji roślin pozwalający na osiąganie regularnych zysków. Koszt postawienia uprawy jest zależny od wybranych czynników. Dokładne wyliczenia możemy dostarczyć po otrzymaniu informacji m.in. na temat planowanej wielkości uprawy i gatunku rośliny.

Źródło: Uprawa hydroponiczna, farma wertykalna B+R Hydropolis

Kluczowe elementy farmy wertykalnej 

Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami w rolnictwie wertykalnym są albo uprawa odbywająca się w kontenerze morskim albo system upraw wewnątrz pomieszczeń. Niezależnie od rodzaju upraw pewne elementy są niezmienne dla każdego z tych rozwiązań.  

Wertykalna zabudowa upraw

Uprawianie roślin w pionowym ułożeniu, na specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach (np. kolumnach, półkach uprawowych). Rodzaj zabudowy wybierany jest w zależności od wysokości kubatury budynku oraz gatunku uprawianej rośliny. W technologii Hydropolis są to wielopiętrowe stelaże, pionowe kolumny czy kanały uprawowe NFT.

Sztuczne oświetlenie

Wykorzystanie sztucznego oświetlenia, które kontroluje tempo wzrostu, wygląd i okres kwitnienia roślin. Światło to różni się jednak od zwykłych świetlówek, które używamy w domach. Jego unikalność polega na tym, że parametry lamp dobierane są w zależności od rośliny. Długości fali światła, natężenie – to wszystko ma wpływ na wzrost rośliny. Najpopularniejszym typem światła w uprawach wertykalnych jest oświetlenie LED. Na uprawie wertykalnej roślina ma zapewnione wszystkie niezbędne elementy do prawidłowego wzrostu, w tym ilość światła docierającego w określonym czasie oraz jego spektrum, które różni się w zależności od wybranego gatunku rośliny. Dzięki temu otrzymujemy pełnowartościowy plon.

Źródło: Hydropolis, Oświetlenie uprawy wertykalnej światłem LED  

System kontroli warunków

Kontrolowanie warunków pozwala na wytworzenie optymalnego otoczenia dla wzrostu rośliny w zamkniętym pomieszczeniu. Dzieje się tak dzięki kontroli temperatury, wilgotności, koncentracji gazów, parametrów pożywki, nawodnienia oraz natężenia światła. Kluczowym aspektem jest zapewnienie równomiernych, optymalnych parametrów w każdym miejscu na uprawie. Na farmie wertykalnej stwarzamy dla rośliny powtarzalne warunki. Cykl uprawowy jest odtwarzany zgodnie z opracowanymi algorytmami uprawowymi dla danego gatunku rośliny. Dzięki czemu możemy precyzyjnie zaplanować czas trwania uprawy, jak i ilość i jakość wyprodukowanej żywności. Gwarantujemy tym, że roślina dostanie idealne warunki dla zdrowego i szybkiego wzrostu.

Stacja wysiewowa

Miejsce inkubacji i dojrzewania młodych sadzonek, przed przeniesieniem do pionowej uprawy. Ten etap produkcji odbywa się w dwóch formach: w szafach uprawowych lub w specjalnie odseparowanych pomieszczeniach w przypadku większych upraw. Roślina spędza tam następne dni/tygodnie aż do czasu, gdy osiągnie odpowiednią gramaturę oraz wysokość, która pozwala na przeniesienie jej do głównego systemu. 

Źródło: Stacja wysiewowa Nursery, Hydropolis  

System nawadniający

Na farmach wertykalnych stosuje się bezglebowe metody nawadniania roślin (hydroponiczny, aeroponiczny, akwaponiczny) dostarczają wodę wraz z substancjami odżywczymi prosto do korzenia rośliny. Systemy te projektowane są w obiegu zamkniętym ograniczając tym samym marnotrawstwo wody oraz użycie szkodliwych chemikaliów. Częścią systemu jest zbiornik wodny, pompa oraz precyzyjne dozowanie pożywki (wody z nawozami).

Proces nawadniania na uprawie wertykalnej w oferowanych przez nas dwóch systemach: SMART CROP i Plantainer jest w pełni zautomatyzowany. Automatyka czuwa nad tym, aby zachować dla każdej rośliny odpowiedni stan nawodnienia, ilość i natlenienie pożywki, temperaturę, PH oraz EC. Ilość wody w obiegu zamkniętym utrzymywana jest na stałym poziomie. Zmienia się natomiast jej skład: ilość mikro i –makro elementów zależny jest od etapu wzrostu rośliny. 

Automatyka

Uprawy są zazwyczaj zaopatrzone w systemy sterujące całym procesem upraw. Często wykorzystuje się sztuczną inteligencję lub robotykę, która pomaga automatyzować uprawę i zbiory.

Zautomatyzowana uprawa wertykalna Hydropolis

W uprawach wertykalnych firmy Hydropolis, automatyka uprawowa czuwa nad tym, aby wszystkie parametry były ustawione na odpowiednim poziomie, zapewniającym najlepsze warunki do wzrostu roślin.

Automatyka znajdująca się na uprawie połączona jest z oprogramowaniem służącym do zdalnego zarządzania farmą. Program Grow Wizard pozwala na:

 Stały nadzór nad warunkami panującymi na uprawie
 Zarządzanie kolejnymi etapami produkcji
 Planowanie następnych upraw

Rolnictwo kontrolowane łączy zrównoważone wykorzystanie zasobów z maksymalizacją produkcji. Ogranicza czynnik ludzki do minimum. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pozwala dostarczyć w szybszym czasie zdrową żywność. Farmy wertykalne mogą być zatem pomocne w budowaniu zrównoważonego systemu produkcji żywności.

Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Uprawa w kontrolowanym środowisku 

Uprawa w kontrolowanym środowisku (ang. Controlled Environment Agriculture) jest nieodłącznym elementem rolnictwa wertykalnego. Łączy w sobie różne technologie, które pozwalają osiągnąć optymalne warunki do wzrostu.  

Temperatura i przepływ powietrza 

Temperatura jest automatycznie dostosowywana w zależności od uprawianego gatunku roślin. Pozwala to wytworzyć dobre warunki do wzrostu. Przepływ powietrza w systemach pionowych kieruje powietrze przez systemy filtracji, redukuje wilgotność, usuwa ciepło i cyrkuluje CO2. 

Koncentracja CO2 

Ważnym elementem kontrolowanej uprawy jest koncentracja CO2. Jest to niezbędny związek do fotosyntezy roślin. Z tego powodu nawet najmniejsze zaburzenia w ilości dostarczanego pierwiastka mogą niekorzystnie wpłynąć na cały cykl rozwoju roślin. 

Oświetlenie 

W uprawach wertykalnych światło naturalne zastępuje się oświetleniem sztucznym. Jest to jedyne źródło oświetlenia dla roślin. Kolor, intensywność i czas trwania światła mają wpływ na wzrost roślin i plony. W rolnictwie wertykalnym bardzo ważny jest wybór odpowiedniego źródła światła, ponieważ każdy etap rozwoju roślin ma inne wymagania oświetleniowe. 

Wilgotność 

Dla większości roślin poziom wilgotności powinien utrzymywać się pomiędzy 40 a 50%. Technologie kontrolowanych upraw pozwalają osiągnąć idealne parametry dla uprawianych gatunków. W momencie, w którym poziomy wzrastają lub spadają, system automatycznie przywraca je na docelowe poziomy. 

Dozowanie pożywki 

Prawidłowe odżywianie jest kluczowym elementem rozwoju roślin. Zautomatyzowany system dozowania pożywki monitoruje poziom stężenia składników odżywczych w zbiorniku: poziom pH, EC oraz temperaturę wody. W większości przypadków system dozowania jest połączony ze źródłem składników odżywczych za pomocą pomp perystaltycznych, które pobierają wymaganą dawkę składników odżywczych i transportują je do zbiornika. 

Uprawa roślin bez pestycydów

Rolnictwo wertykalne to produkcja zdrowej żywności z niskim śladem wodnym. W uprawach wertykalnych nie ma konieczności stosowania środków ochrony roślin (pestycydów, herbicydów, fungicydów).

Wybór roślin 

W farmach wertykalnych z powodzeniem uprawia się sałaty, zioła, pomidory, truskawki, kwiaty, grzyby, algi, rzodkiewki, papryki, brokuły i kalafiory. Firmy zajmujące się tego rodzajem upraw na świecie testują uprawę zbóż, ryżu a nawet pasz dla zwierząt. Analizując możliwości uprawy warto zastanowić się nad potencjalnym rynkiem zbytu. Sprawdzić, które produkty są najbardziej pożądane, ich ceny, dostępność w ciągu roku itp. 

Jakie rośliny do hydroponiki:

Obecne rozwiązania firmy Hydropolis pozwalają na uprawę poniższych roślin:

 Sałat: masłowa, karbowana, batawska, rzymska, rukola
 Ziół: bazylia, mięta, tymianek
 Mikroliści

Trwają pracę nad opracowaniem algorytmów uprawowych dla roślin owocujących – truskawek. 

Źródło: Opracowanie własne, Hydropolis

Uprawy wertykalne są alternatywą do tradycyjnego rolnictwa:

 Wspierają zrównoważony rozwój – to maksymalizacja produkcji żywności przy ograniczeniu wykorzystania zasobów naturalnych

 Brak sezonowości – dzięki systemowi kontrolowanych warunków sezon na sałatę i inne rośliny trwa 365 dni w roku. Farma działa niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

 Zmniejszenie śladu wodnego – rolnictwo jest odpowiedzialne aż za 70% zużycia zasobów wodnych[2]. W rolnictwie wertykalnym w rozwiązaniach Hydropolis zużywa się do 95% mniej wody w porównaniu do konwencjonalnych metod uprawy.

 Minimalizowanie zanieczyszczeń powietrza – sektor rolnictwa odpowiada za 23% antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych[3].

Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak? 

Dużo powodów przemawia na korzyść rolnictwa wertykalnego. Jeżeli jesteś zainteresowany technologią i masz pytania dotyczące rozpoczęcia uprawy wertykalnej, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązanie i pomogą zacząć własną przygodę z uprawą hydroponiczną.


[1] United Nations, Global Issue, Population, https://www.un.org/en/global-issues/population, [Dostęp: 11.07.2023]

[2] Distribution of the environmental impacts of food production worldwide, https://www.statista.com/statistics/1176527/environmental-impacts-of-food-production-worldwide/ [dostęp: 06.07.2023]

[3] Anaïs Marechal, How much greenhouse gases are emitted by agriculture?, https://www.polytechnique-insights.com/en/braincamps/planet/agriculture-can-we-lower-emissions-whilst-feeding-the-world/how-to-reduce-greenhouse-gas-emissions-from-agriculture/ [dostęp: 06.07.2023]

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content