Dwójka pracowników na farmie kontenerowej
Hydropolis » Blog » Jak najlepiej wykorzystać farmę kontenerową – Plantainer?
02.03.2023 Autor: Hydropolis

Jak najlepiej wykorzystać farmę kontenerową – Plantainer?

Hydropolis » Blog » Jak najlepiej wykorzystać farmę kontenerową – Plantainer?
Autor: Hydropolis

Nowoczesna technologia idzie w parze z tradycyjnymi rozwiązaniami. Uprawa w kontenerze morskim przynosi korzyści: dostarczanie świeżej zdrowej żywności przez cały rok oraz minimalizację zużycia zasobów naturalnych. Rolnictwo wertykalne pozwala kreować zieloną przyszłość dla kolejnych pokoleń.

Poznaj bliżej uprawę hydroponiczną w kontenerze: jak ją najlepiej wykorzystać i co możesz zyskać. 

Rozwiń lokalny rynek żywnościowy

Dostarczaj zdrową i świeżą żywność szkołom, uniwersytetom, hotelom, restauracjom, sklepom spożywczym lub innym instytucjom. Decydując się na uprawę blisko miasta skracasz czas dostawy swojego produktu do lokalnej społeczności. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom kontener może stać praktycznie wszędzie – w mieście, lesie, parkingu, metrze lub też tuż obok Twojego domu. Nasza uprawa, która jest realizowana w ramach badań, znajduje się tylko 5 km od ścisłego centrum Krakowa. Taka odległość dokładnie dzieli nas od Pomnika Adama Mickiewicza.

Hydropolis odległość Kraków
Źródło: Hydropolis

Dostarczaj zdrowsze produkty, szybciej niż Twoja konkurencja

W rolnictwie hydroponicznym stosuje się około 65% mniej nawozów niż w uprawach konwencjonalnych. Nie ma potrzebny stosowania środków ochrony roślin takich jak: pestycydów, herbicydów, fungicydów. Wartość składników odżywczych produktu jest taka sama lub nawet wyższa, a rośliny rosną nawet 5 krotnie szybciej w porównaniu do tradycyjnego rolnictwa. W rezultacie, osoba posiadająca farmę w kontenerze, oferuje klientom produkty wyższej jakości.

Hydropolis torba papierowa
Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Raport przeprowadzony przez Fundację Polskiego Godla Promocyjnego wskazuje, że Polacy co raz częściej dokonują świadomych zakupów. Prawie 80% ankietowanych w badaniu: Zachowania Zakupowe na pytanie: Co jest dla Pana/Pani najważniejsze podczas codziennych zakupów? odpowiedziało, że to właśnie jakość stawia na pierwszym miejscu.  Uczestnicy ankiety byli też bardziej skłonni do wydania większej kwoty pieniędzy za produkt wyższej jakości[1].

A więc jakie rośliny najlepiej będą rosnąć w kontenerze morskim?  Poniżej znajdziesz naszą subiektywną listę.

TOP 3 rośliny pod uprawę w Plantainerze

1.      Sałata: masłowa, rzymska, karbowana, roszponka

2.     Zioła: bazylia (bonazza, cytrusowa, tajlandzka), kolendra, mięta, tymianek

3.     Mikroliście / kiełki

TOP 3 rośliny pod uprawę
Źródło: Hydropolis

Uprawa powyższych gatunków roślin w kontenerach morskich jest najbardziej efektywna, co oznacza, że można wyprodukować więcej np. sałaty w krótszym czasie. Średni czas wzrostu sałaty Lactuca Sativa od przesadzenia ze stacji rozsady (u nas nazywanych Nursery) do kanałów uprawowych, gdzie odbywa się docelowy proces uprawy, to 22 dni. Zbiory plonów odbywają się zgodnie z założonym harmonogramem. Możemy przygotować algorytm pod podzielone zbiory np. jedną półkę uprawową lub “hurtowo”. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Klienta.

Sezon trwa cały rok!

Większość roślin potrzebuje ciepłego i słonecznego klimatu do wzrostu, a mieszkamy w Polsce (Europa Środkowa), gdzie taka pogoda występuje tylko kilka miesięcy w roku.

Rośliny posadzone w kontenerze morskim w systemie hydroponicznym mogą rosnąć cały rok: wiosną, latem, jesienią i zimą. Niezależnie od pory roku i pogody panującej na zewnątrz uprawa działa – nie straszny jej deszcz, wiatr, mróz i chłód. System kontrolowanej atmosfery połączony z oprogramowaniem do zarządzania uprawą (Grow Wizard) czuwa nad tym, aby warunki panujące w kontenerze były jak najlepsze dla wzrostu.

Plantainer opis
Źródło: Hydropolis

Czy przyszłość rolnictwa to farmy wertykalne?

Rolnictwo 4.0 oparte na data-driven to nie przyszłość. Jest koniecznością w obliczu zmieniającego się otoczenia. To jedna ze składowych, budująca przyjazne miejsce do życia dla kolejnych pokoleń. W Polsce 1 na 10 dzieci narażonych jest na wysokie zanieczyszczenie pestycydami. Już teraz 40% młodych ludzi w krajach wysokorozwiniętych waha się, czy zostanie rodzicem z powodu kryzysu klimatycznego2. Kolonizacja innej planety w najbliższych latach nie będzie możliwa. Prowadzone są badania nad rozwojem żywności na Marsie. Hydroponika ma w tym również swój udział.

Czy na Marsie może rosnąć sałata? Zobacz wystąpienie Anny Drwięga!

Nie wiemy jednak, czy uda się i jeśli tak to, kiedy powstanie tam pełnoprawna uprawa. Pozostając na Ziemi, szukamy rozwiązań, które pozwolą nam wykorzystać dostępne zasoby w jak najlepszy sposób. Wiemy, że kosmos na nas jeszcze poczeka i chcemy wykorzystać to co oferuje nam planeta Ziemia.

[1] Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, Raport: 2022 Zachowania Zakupowe, Warszawa 2022

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content