Analiza uprawy
Hydropolis » Blog » Jak uprawy wertykalne zmieniają oblicze rolnictwa
25.05.2022 Autor: Hydropolis

Jak uprawy wertykalne zmieniają oblicze rolnictwa

Hydropolis » Blog » Jak uprawy wertykalne zmieniają oblicze rolnictwa
Autor: Hydropolis

Rolnictwo jest jednym z najważniejszych filarów światowej gospodarki. Branża rolnictwa wertykalnego już od ponad dekady rozwija nowe, kreatywne metody uprawiania roślin w kontrolowanych warunkach, w celu zapewnienia wydajnych i zdrowych zbiorów.  

Źródło: Canva

Sprawdź naszą ofertę

Dlaczego innowacje w rolnictwie są potrzebne? 

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z raportu “Global Land Outlook” co najmniej 40% powierzchni Ziemi jest wykorzystywanych przez rolnictwo, z czego ponad połowa tych ziem jest zdegradowana. Co więcej nie jesteśmy na dobrej drodze do wyeliminowania głodu na świecie. Taka pesymistyczna diagnoza płynie z „Raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie” ONZ z 2021 roku. Rosnące potrzeby związane z wyżywieniem światowej populacji w połączeniu z kurczącą się powierzchnią rolną to jedne z najważniejszych problemów sektora rolnego.

Sytuacji nie poprawia fakt, że globalne kryzysy oraz skutki zmian klimatu coraz częściej powodują zakłócenia w łańcuchu dostaw. Ogranicza to dostępność świeżej żywności dla konsumentów, oraz zwiększa koszty produkcji dla rolników.

Branża rolnictwa wertykalnego jest świadoma tych problemów. Bazując na wielopoziomowej uprawie roślin pozwala na osiągnięcie wysokich plonów, równocześnie oszczędzając przestrzeń. Taka produkcja roślinna może odbywać się zarówno w hali i magazynie, jak i supermarketach. Oznacza to, że świeża żywność może być produkowana w bliskości do konsumentów, tym samym ograniczając świat węglowy wynikający z transportu.

Definicje rolnictwa konwencjonalnego i wertykalnego

Aby zrozumieć co różni konwencjonalne i wertykalne metody rolnictwa, należy wiedzieć co kryje się za tymi pojęciami.

Konwencjonalne metody uprawiania zakładają wykorzystanie gleby oraz gruntów rolnych. W celu maksymalizacji wydajności i zysków wykorzystuje się zaawansowaną maszynerię rolniczą oraz chemiczne środki ochrony roślin.

Rolnictwo wertykalne odkrywa techniki rolnicze na nowo. Uprawy są ułożone wielopoziomowo, jedna nad drugą, np. na półkach uprawowych lub w specjalnych wieżach. Produkcja roślinna odbywa się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, przy użyciu systemów kontrolujących warunki zewnętrzne. Do produkcji stosuje się bezglebowe metody upraw.

Jedną z najwazniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma metodami produkcji jest ułożenie roślin. Uprawiając sposobami tradycyjnymi rośliny są sadzone horyzontalnie, na dużych areałach ziemi. Z kolei wertykalne rolnictwo opiera się na pionowym ułożeniu roślin, skąd zawdzięcza swoją nazwę.

Źródło: Canva

Różnice pomiędzy uprawami konwencjonalnymi i wertykalnymi

Wykorzystanie przestrzeni i zasobów

W zależności od stosowanej metody upraw, zmienia się ilość wykorzystywanej przestrzeni. Rolnictwo konwencjonalne wykorzystuje duże połacie gruntów rolnych. Nawozy, czy środki ochrony roślin są dystrybuowane na polach ręcznie, lub za pomocą sprzętu rolniczego. Z kolei uprawy wertykalne mogą znajdować się w magazynach, halach i pustostanach dzięki pionowemu ułożeniu roślin. Automatyka rolnictwa i oprogramowanie zarządzające uprawą pozwalają wytworzyć dowolne warunki wzrostu dla roślin. Dzięki precyzyjnym sposobom nawadniania roślin, zużywa się mniejsze ilości wody i nawozów chemicznych potrzebnych do uprawy. Wykorzystanie systemu kontrolowanej atmosfery gwarantuje stały plon, niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Odległość producenta od konsumenta 

Uprawy gruntowe umożliwiają względnie łatwą i tanią produkcje świeżych owoców i warzyw, tym samym ograniczając potrzebę importu. Jednak poza sezonem dostęp do lokalnej, świeżej żywności jest mocno ograniczony. Świeże truskawki w Polsce, dostępne w zimnych porach roku, są sprowadzane z Hiszpanii, Serbii czy nawet Kazachstanu. Przy rosnących kosztach transportu i występujących zakłóceniach w łańcuchach dostaw, ceny importowanych towarów gwałtownie rosną, więc są mniej opłacalne dla producentów. Alternatywne rozwiązania, takie jak rolnictwo wertykalne pozwalają na całoroczną i lokalną produkcję roślinną. Tym samym są dobrym sposobem na dywersyfikację łańcuchów dostaw i zapewnienie konsumentom dostępu do świeżej żywności przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. 

Zanieczyszczenie środowiska 

Uprawy konwencjonalne często prowadzi się na otwartym polu. Tym samym są narażone na występowanie szkodników i chorób. Aby uniknąć tego zagrożenia wykorzystuje się środki ochrony roślin, znane nam jako pestycydy, herbicydy czy fungicydy. Zwiększa to ryzyko zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych substancjami chemicznymi. Wertykalna uprawa roślin jest izolowana od warunków zewnętrznych. Tym samym nie wymaga używania środków ochrony roślin. Zamknięty obieg pozwala precyzyjnie dozować pożywkę, co pozwala zaoszczędzi nawet 95% wody przy produkcji. 

Koszt inwestycji 

Koszty budowy i utrzymania farm wertykalnych są nadal wysokie, jednak w zależności od wielkości uprawy, rodzaju uprawianej rośliny oraz modelu finansowania, czas zwrotu wynosi on od 2 do 6 lat.  Koszty inwestycji to jeden z największych powodów ograniczający możliwości masowego stosowania metod upraw tego typu. Mimo tego, potencjał rolnictwa wertykalnego na całym świecie jest bardzo duży, a liczba zainteresowanych nim producentów żywności i inwestorów rośnie z każdym rokiem. 

Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Czy rolnictwo wertykalne to rolnictwo przyszłości?

Wyobraź sobie, że w środku zimy idziesz do lokalnego sklepu, gdzie masz dostęp do świeżych, sezonowych warzyw i owoców. Nic nadzwyczajnego, prawda? Z tą różnicą, że produkty te są wolne od szkodliwych substancji i zostały wyhodowane w twojej okolicy – może nawet w starym magazynie obok twojego domu. Ich cała droga od miejsca uprawy do twojego talerza odbyła się w promieniu zaledwie kilku kilometrów. Brzmi nieprawdopodobnie? Nic bardziej mylnego! Rolnictwo wertykalne umożliwia sezonowe uprawy niezależnie od lokalizacji i warunków klimatycznych. Ponadto możliwość odtworzenia dowolnego rodzaju klimatu pozwala na uprawę wielu gatunków roślin. W ten sposób rolnictwo wertykalne może zaspokoić rosnące zapotrzebowanie klientów na ekologiczne i lokalne produkty… które w dodatku są bardzo smaczne! 

Podsumowanie

Zarówno konwencjonalne, jak i wertykalne rolnictwo są niezbędne do zaspokojenia globalnych potrzeb  żywnościowych. Branże te powinny podejmować działania mające na celu  rozwój i wzajemne wsparcie w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości, w której dostęp do świeżej żywności jest prawem, a nie przywilejem.   

Przedsiębiorcy i rolnicy na całym świecie poszukują bardziej zrównoważonych i wydajnych rozwiązań w zakresie uprawy roślin. Rolnictwo wertykalne niesie ze sobą konieczność inwestycji w infrastrukturę oraz wiedzę techniczną. Oferuje za to szereg możliwości, które mogą pomóc w ulepszeniu obecnego stanu rolnictwa. Istnieje duża szansa, że rolnictwo wertykalne stanie się nie tylko dodatkiem do konwencjonalnych metod uprawiania, ale wyznaczy standardy w przyszłym sektorze rolniczym. 

Rośnij z nami!

Jeżeli zaciekawił Cię temat upraw w kontrolowanej atmosferze lub zastanawiasz się jak możesz rozpocząć swoją własną wertykalną farmę – skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub adres mailowy: info@hydro-polis.com. Nasz zespół z przyjemnością odpowie na Twoje pytania oraz doradzi najkorzystniejsze rozwiązania z zakresu upraw wertykalnych.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content