Rolnictwo miejskie od dawna służy mieszkańcom jako źródło rekreacji oraz wytchnienia od pędu miasta. Przykładem mogą być ogródki działkowe, które stanowią jeden z popularniejszych sposobów odpoczynku w Polsce. Rolnictwo miejskie może również spełniać inne funkcje, jak np. zwiększać dostępność mieszkańców do świeżej i lokalnej żywności. Postęp technologiczny w rolnictwie umożliwia korzystanie z sezonowej żywności, niezależnie od pory roku. Jest to możliwe dzięki nowatorskim metodom uprawiania, takich jak rolnictwo wertykalne. Wykorzystując nowoczesne techniki można lepiej zagospodarować ograniczoną przestrzeń miejską, a efektywne uprawy mogą dostarczać mieszkańcom świeżą żywność nawet przez cały rok.
Obecnie 55% światowej ludności mieszka na obszarach miejskich. Prognozy ONZ wskazują, że w związku z urbanizacją oraz ogólnym wzrostem populacji, odsetek ten zwiększy się aż do 68% do 2050 r. Rosnąca liczba ludności w mieście oznacza znacznie większe zapotrzebowanie na świeżą żywność. Jest to duże wyzwanie dla możliwości tradycyjnego rolnictwa, które może nie być wystarczająco wydolne.
Ilość i jakość plonów w dużej mierze zależy od pogody i innych niekontrolowanych czynników środowiskowych. Niespodziewana susza, nadmierne opady, nalot szkodniki itp. mogą spowodować znaczne szkody w uprawach. To z kolei powoduje straty ekonomiczne rolników i zakłócenia w łańcuchach dostaw żywności. Również monokulturowe uprawy przyczyniają się do degradacji gleby i systemów wodnych. W sytuacji, w której już teraz zaczyna być coraz mniej dostępnej powierzchni pod uprawy, jest to kolejny problem, który może dotykać zarówno rolników, jak i konsumentów, którzy w wielu przypadkach muszą polegać na importach.
Ograniczona przestrzeń oraz ocieplający się klimat to jedne z poważniejszych problemów miast. W celu adaptacji do zmian klimatu oraz stworzeniu bardziej przyjaznej infrastruktury dla mieszkańców potrzebne jest przeobrażenie sposobu planowania miast i budynków. Ważnym elementem tej transformacji jest zwiększenie terenów zielonych oraz miejskich farm, które mogą służyć lokalnym społecznościom. Postęp technologiczny już teraz umożliwia alternatywne sposoby produkcji, które mogą służyć dywersyfikacji łańcucha dostaw żywności miejskich i zwiększyć dostęp konsumentów w mieście do świeżej i lokalnej żywności.
Rolnictwo miejskie może służyć jako skuteczne narzędzie w walce z wyżej wymienionymi problemami. Tworzenie lokalnych, miejskich farm może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego. Bliski dostęp do świeżej żywności ogranicza potrzebę importu, tym samym znacznie minimalizując zużycie dwutlenku węgla. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, uprawy miejskie mogą być w pełni neutralne klimatyczne. Tak zaprojektowane centra produkcji świeżej żywności w mieście pozwalają tworzyć wytrzymały i niezawodny system żywnościowy, który przyczynia się do budowania samowystarczalnych miejskich społeczności.
Kolejnym ważnym elementem miejskiego rolnictwa jest pozytywny wpływ jaki może mieć na społeczność miejską. Poza praktycznym elementem, który służy uprawianiu roślin, mieszkańcy mogą w pożyteczny sposób spędzać czas oraz zwiększać świadomość na temat zdrowego odżywiania oraz świadomego stylu życia. Rolnictwo miejskie przenosi produkcję żywności do serca miast, umożliwiając bliższy kontakt między ludźmi i ich pożywieniem, ale także pomiędzy producentami i konsumentami.
Rolnictwo wertykalne niesie wiele korzyści, często ponad te oferowane przez rolnictwo miejskie. Jest to głownie związane z większą efektywnością plonów. Wertykalne uprawy wymagają mniej przestrzeni, ponieważ uprawy budowane są pionowo, a nie horyzontalnie. Przy użyciu kolumn, wieżyi półek, można znacznie zmniejszyć powierzchnie uprawową, bez potrzeby poświęcania efektywności produkcji. Ta technika umożliwia instalowanie farm w magazynach, pustostanach, hotelach czy supermarketach – nawet w samym centrum miasta! Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą cieszyć się produktem wyprodukowanym w bliskości do ich miejsca zamieszkania. Rolnictwo wertykalne zużywa również o wiele mniej środków ochrony roślin, co oznacza, że żywność jest nie tylko świeża, ale również wolna od pestycydów.
W zależności od lokalizacji gospodarstwa wertykalnego i jego konsumentów, ślad węglowy produkcji może być drastycznie zmniejszony. Ślad węglowy żywności jest miarą tego, jak daleko żywność podróżuje między jej produkcją a konsumentami końcowymi, a co więcej, jaki jest koszt węglowy tego transportu. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Carnegie Mellon University wykazało, że transport stanowi 11% emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. Farmy wertykalne są zazwyczaj zlokalizowane w obrębie obszarów miejskich. To mieszkańcy są głównymi konsumentami produkowanych owoców i warzyw. Lokalność produkcji oraz krótka droga między producentami, a konsumentami może pomóc obniżać udział rolnictwa w emisjach.
Już teraz można znaleźć przykłady pomyślnych projektów propagujących idee rolnictwa wertykalnego w miastach. Większość z nich oferuje możliwość uprawiania roślin w nietuzinkowych lokalizacjach w celu dostarczania lokalnej społeczności świeżych produktów w bliskiej odległości. Poniżej zebraliśmy parę inspirujących przykładów.
1. Podziemne uprawy w londyńskim metrze | Londyn, UK
Trzydzieści trzy metry pod ulicami dzielnicy Clapham, w południowo-zachodnim Londynie, Growing Underground zbudowali pierwszą podziemną farmę wertykalną. Jej lokalizacja jest na tyle nietypowa, że znajduje się w dawnym bunkrze ochronnym z czasów II Wojny Światowej. Do produkcji świeżych warzyw wykorzystuje się najnowszą technologię hydroponiczną i oświetlenie LED, które jest zasilane energią odnawialną. Uprawy są bezglebowe, a za medium do roślin służą dywany z recyklingu. Podziemna farma może wyprodukować aż do 60 zbiorów rocznie, czyli sześć razy więcej niż uprawa polowa. Zużywa również o 70% mniej wody w porównaniu do podobnych upraw w glebie. Dodatkowo jest wolna od pestycydów. Twórcy projektu zapewniają, że warzywa i zioła produkowane w farmie trafiają od producenta na stoły konsumentów w mniej niż cztery godziny. Firma zaopatruje również sprzedawców detalicznych i firmy dostarczające żywność lokalnym mieszkańcom.
2. Miejska farma kontenerowa dla lokalnej społeczności | York, UK
Firma LettUs Grow, wraz z Uniwersytetem w Yorku stworzyli wspólnymi siłami „Grow it York”. Jest to projekt społeczny, w ramach którego powstała miejska, społeczna farma. Dzięki centralnej lokalizacji mieszkańcy mogą łatwo dostać się na miejsce i skorzystać z oferty farmy. Rośliny produkowane są za pomocą aeroponiki, która zużywa mniejsze ilości wody i nie wymaga używania środków ochrony roślin. Farma produkuje i dostarcza lokalne świeże produkty, zarówno dla członków lokalnej społeczności, jak i przedsiębiorstw. Projekt ma być częścią badań prowadzonych na temat wpływu rolnictwa wertykalnego na tworzenie pozytywnych zmian w systemie żywnościowym. Farma jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć, jak uprawia się świeże warzywa tj. rukiew wodną, czosnek, rukolę czy bazylię.
3. Świeża żywność na wyspie polarnej | Svalbard, NO
Czy można uprawiać świeżą żywność na biegunie północnym? Właściciele firmy Vertical Agri udowadniają, że tak! Firma zrealizowała projekt na wyspie Svalbardzie, która jest jednym z bardziej wysuniętych na północ miejscem w Norwegii. Na tej odległej wyspie żyje ok. 8000 osób. Co ciekawe, lokalna społeczność często jest też odwiedzana przez niedźwiedzie polarne które swobodnie przechadzają się po ulicach. Świeża żywność sprowadzana jest głownie z Holandii oraz Portugalii. Vertical Agri założył lokalną farmę, której celem było zmniejszenie śladu węglowego poprzez lokalną i zrównoważoną produkcję. Od niedawna mieszkańcy mogą cieszyć się całoroczną produkcją żywności.
4. Siedmiometrowe farmy w centrum tłocznego miasta | Sao Paolo, BR
W samym centrum zatłoczonego miasta Sao Paolo, firma Pink Farms zbudowała siedmiometrową farmę wertykalną. Miała ona odpowiadać na nieefektywny system żywnościowy w mieście. Wewnątrz budynku znajdują się wieże o wysokości do dziesięciu pięter. Technologia, opracowana przez Pink Farm, umożliwia uprawę różnych rodzajów warzyw, sałat, kiełków, grzybów i niektórych owoców.
Z pionowej farmy firma dystrybuuje produkty do centrum, zachodniej i południowej strefy São Paulo, a jej produkty są już obecne w ponad 75 punktach sprzedaży w mieście, w tym w supermarketach, sklepach spożywczych i restauracjach. Startup zajmuje się całą własną logistyką dystrybucji.
5. Produkcja żywności otwarta na mieszkańców | Wyoming, USA
Firma Vertical Harvest ma kilka farm wertykalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. Wykorzystując wysoką zabudowę, firma buduje lokalne, wysokomarżowe gospodarstwa na mniejszej powierzchni w centrach miast. Priorytetem firmy jest zarówno rentowność, jak i integracja z lokalną społecznością. Jednym z elementów projektu jest tworzenie inkluzywnych miejsc pracy, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. Celem firmy jest stworzenie sieci miejskich farm wertykalnych, które działają lokalnie, wspierają się regionalnie i działają na skalę krajową, aby przybliżyć produkcję żywności do domu i zatrzymać lokalne dolary na dłużej we wspólnocie.
Hydropolis przeciera szlaki na polskim rynku. Jesteśmy pierwszą firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu rolnictwa wertykalnego. Nasze systemy świetnie nadaje się do instalacji w środku miasta. Technologia upraw wertykalnych Hydropolis pozwala:
* Zmniejszać ilość powierzchni wymaganej do produkcji żywności, co oznacza, że ziemia może być wykorzystana w lepszy sposób dla ludzi i planety.
* Wykorzystać tereny poprzemysłowe, marginalne przestrzenie i tereny miejskie obecnie niewykorzystane lub zaniedbane.
* Zwiększyć plony z danego obszaru, zużywając przy tym mniej zasobów w porównaniu z innymi formami rolnictwa miejskiego.
* Znacznie zwiększyć wydajność roślin na jednostkę powierzchni w porównaniu z poziomą(?) kulturą hydroponiczną.
* Ograniczyć presję na łańcuchy dostaw żywności i pomóc w rozwiązaniu problemu ogromnych braków w infrastrukturze dla rozwijających się miast.
* Uniezależnić produkcję żywności od zmian sezonowych i izolować ją od ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych globalnym ociepleniem.
Chciałbyś zacząć wertykalne uprawy w swoim mieście, ale nie wiesz jak? Napisz do nas na: info@hydro-polis.com, a nasz zespół odpowie na wszystkie pytania i stworzy propozycję działania. Zapraszamy do kontaktu!