Rośliny pochodzące z uprawy wertykalnej
Hydropolis » Blog » 5 gatunków egzotycznych roślin, które można uprawiać wertykalnie
30.03.2023 Autor: Hydropolis

5 gatunków egzotycznych roślin, które można uprawiać wertykalnie

Hydropolis » Blog » 5 gatunków egzotycznych roślin, które można uprawiać wertykalnie
Autor: Hydropolis

Egzotyczne przyprawy, warzywa i kwiaty rosnące ze ściany w centrum miasta w Polsce – czy to nie brzmi oryginalnie?

Rośliny pochodzące z Azji i z Ameryki Środkowej, gdzie zima przebiega w dość łagodny sposób, wprost uwielbiają ciepło. Ich uprawa w polskich warunkach stanowi wyzwanie, ze względu na utrzymanie takiej samej, wysokiej temperatury, odpowiedniej wilgotności, kąta padania promieni słonecznych, a nawet wysokości nad poziomem morza. Te wszystkie parametry o odpowiedniej skali niezbędne są do prawidłowego wzrostu rośliny.

Dzięki uprawie wertykalnej, która może działać przez cały rok, jest to możliwe. Poznaj wybrane egzotyczne gatunki roślin rosnące wertykalnie w różnych częściach świata!

Źródło: Envato Elements

Świeże zioła w Twoim domu 365 dni w roku

W rolnictwie wertykalnym przyprawy i zioła mogą rosnąć o każdej porze roku. Ich wzrost następuje nawet 5-krotnie szybciej w porównaniu do tradycyjnego rolnictwa. Świeże, są bardziej aromatyczne niż te suszone i ich niewielka ilość wystarczy do zmiany smaku potrawy. Dodają daniom pikanterii, słodyczy i wyrazistości. Częściej w polskich domu sięgamy jednak po te suszone, ze względu na wygodę, dłuższy termin przydatności oraz dostępność.


Poniższe gatunki ziół uprawia się wertykalnie:

1.      Bazylia tajska

Bazylia tajska
Źródło: Canva

Niezastąpione zioło, które w smaku nie przypomina bazylii dodawanej do spaghetti bolognese. Ma anyżowo – miętowy aromat. W kuchni azjatyckiej jest obowiązkowym dodatkiem do curry. Dopiero zaczyna podbijać polskie serca. Na uprawie wertykalnej rośnie ok. 17 dni (od przesadzanie do zbioru).


2.      “Orientalna pietruszka” – Kolendra

Źródło: Canva

Kolendra to zioło o mocno intensywnym smaku i aromacie. Stosunkowo niedawno zaczęto ją stosować w kuchni zachodniej. Początkowo nie była używana, ze względu na właśnie swój zapach. W przemyśle i w gastronomii używa się jej nasiona, owoce oraz liście. Z liści i suszonych nasion kolendry powstają przyprawy. Mimo tego, że są to części tej samej rośliny, to różnią się one od siebie smakiem.


Warzywa (nie)łatwe w uprawie

Uprawa dobrze znanych w Polsce warzyw tj. cebuli, buraków, marchwi, jest wymagające ze względu na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne.

Powodzie oraz susze dotykają tereny uprawowe w Polsce, coraz częściej, odbijając swoje negatywne piętno na zbiorach. Aż 6,5 mld złotych mogą być warte plony, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz [1]. Wyzwanie wciąż pozostaje aktualne. Bez wdrożenia działań zapobiegawczych koszty susz mogą być coraz większe.

Rolnictwo wertykalne w kontrolowanych warunkach atmosfery zapewnia pewne zbiory o każdej porze roku. Przy takiej uprawie zużywa się nawet o 95% mniej wody w porównaniu do tradycyjnego rolnictwa!Jakie egzotyczne warzywo, może na stałe zagościć do Twojej kuchni?

3.      Kapusta chińska

Źródło: Canva

Pak Choi nie ma główki, co wyróżnia ją od innych kapust. Jest rośliną niskokaloryczną (100 g kapusty ma 13 kalorii), bogatą w aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Im mniejsza roślina, tym lepiej smakuje. Większe “okazy” bywają gorzkie. Może być dodatkiem do…polskiej zupy jarzynowej!


4.      Rukola wasabi

Źródło: Canva

Rukola wasabi jeszcze nie zadomowiła się w polskich warunkach. Dopiero zdobywa swoją popularność. Ta odmiana stanowi znany dodatek do pesto, sałatek, twarogu, mozzarelli, tortellini i brushetty.  Smakuje jak mix rukoli i wasabi – posiada orzechowo – pikantny aromat.

Roślina o szerokim zastosowaniu

Na świecie żyje obecnie według szacunków ok. 8 miliardów ludzi. Do 2050 roku liczba ludzi ma wzrosnąć do 9,7 miliarda osób[2]. Zapotrzebowanie na alternatywną zdrową żywność, którą można wyprodukować w szybkim czasie wzrasta.

Już 5 lat temu przeprowadzono badania w celu sprawdzenia tempa wzrostu jednego z pseudozbóż na farmie wertykalnej. Zauważono różnice wzrostu rośliny na jej różnych poziomach, co wymagało w późniejszym czasie dopracowania przepisu uprawowego. System już wtedy był w stanie wyprodukować wysokiej jakości roślinę[3]. Czy wiesz co to za roślina?


Ponad połowa upraw produkcji roślinnej na świecie to zboża


Zboża odgrywają istotną rolę w strukturze zasiewów w Polsce i na świecie. Według Analizy rynku zbóż w skali światowej stanowią około 50% uprawy roślinnej[4]. Są one podstawowym składnikiem pożywienia. W Polsce, w 2019 roku 72,4% zasiewów stanowiły uprawy zboża. Daleko w tyle znalazły się dopiero zasiewy przemysłowe, pastewne i inne uprawy[5]. 

5.      Amarantus

Źródło: Canva

Jest to pseudozboże bardzo bogate w źródło białka. Amarantus ekspandowany stosowany jest jako dodatek do musli, czy też wypieków. Produkuje się z niego również mikroliście. Może pełnić także funkcję rośliny dekoracyjnej: świeżej i ususzonej.

Rolnictwo wertykalne rośnie w siłę!

Egzotyczna wyprawa już się rozpoczęła. Rozpoczęliśmy ją z Polski i tutaj nabiera ona tempa. Dzięki nieustannym dociekaniom naszego centrum B+R jesteśmy coraz bliżej odkrycia kolejnych niezbadanych lądów, jakimi są przepisy uprawowe na nowe gatunki kwiatów, roślin leczniczych oraz mikroziół.

Obecnie mamy opracowane przepisy dla sałaty: masłowej, rzymskiej, karbowanej, batawskiej oraz ziół: mięty, bazylii, tymianku. Pozostań z nami, aby eksplorować z dowolnego miejsca na ziemi rozwój rolnictwa wertykalnego w Polsce.


Polski Instytut Ekonomiczny, 6,5 mld zł rocznie mogą być warte plony, które tracimy w Polsce w wyniku susz, 2022

[2] World Population Prospects 2022: Summary of Results, https://www.un.org/development/desa/pd/sites/www.un.org.development.desa.pd/files/undesa_pd_2022_wpp_key-messages.pdf

[3] Muhammad Rashed Al Mamun, Sadiqur Rahman, Shamima Shammi, Production of Red Amaranth in a Vertical Farm and Evaluation of its Sustainability, 2018

[4] CDR Brwinów, Analiza rynku zbóż, 2020

[5] Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Rynek zbóż w Polsce, 2020

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content