Kontenery w porcie
Hydropolis » Blog » Uprawa roślin w kontenerze morskim
21.07.2022 Autor: Hydropolis

Uprawa roślin w kontenerze morskim

Hydropolis » Blog » Uprawa roślin w kontenerze morskim
Autor: Hydropolis

Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia z kontenerami morskimi? Zapewne większość osób właśnie wyobraża sobie wielkie statki transportowe i magazyny portowe. Jednak zastosowanie kontenerów wychodzi daleko poza branże logistyczną i transportową. Mogą one również służyć jako dobre rozwiązanie przestrzenne pod magazyny, sklepy, bary… czy farmy wertykalne! Łatwe do transportu, kompaktowe i uniwersalne w swoim zastosowaniu stanowią idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w uprawianiu roślin, ale i dla doświadczonych farmerów, którzy szukają nowych, efektywnych sposobów pozyskiwania plonów.

Źródło: Canva

Na czym polega uprawianie w kontenerze morskim?

Uprawa w kontenerze morskim to nic więcej niż sugerowałaby nazwa. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu infrastruktury umożliwiającej uprawę roślin, wewnątrz kontenera morskiego. Jest to również jedno z dwóch najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w rolnictwie wertykalnym, obok farm budowanych wewnątrz pomieszczeń.

Najczęściej stosowaną metodą upraw kontenerowych jest hydroponika. Polega ona na uprawie roślin bez użycia gleby. W celu odżywienia roślin, woda bogata w wartości odżywcze jest dozowana prosto do korzeni za pomocą specjalnych systemów nawadniających.

Zapewne zastanawiasz się w jaki sposób rośliny otrzymują najważniejsze składniki, niezbędne do wzrostu takie jak np. woda, światło i potrzebne minerały? Technologia upraw w kontenerze polega na wytworzenie atmosfery i kontrolowaniu warunków panujących wewnątrz. Rozwiązanie to pozwala na dostarczanie wszystkich elementów, które potrzebuje dana roślina do wzrostu. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach całością steruje automatyka z oprogramowaniem, którą można obsługiwać za pomocą komputera. Dzięki temu można cieszyć się zdrową uprawą przez cały rok, bez dużych nakładów pracy czy czasu.

Proste rozwiązanie kryjące wiele korzyści

Uprawa hydroponiczna w kontenerze morskim to świetne rozwiązanie dla rolników, przedsiębiorców, czy osób prywatnych, którzy nie posiadają specjalnej infrastruktury lub przestrzeni (np. pod uprawę szklarniową). Do ustawienia kontenera wystarczy posiadać tylko 36 m2 utwardzonego podłoża. Kontener morski można przetransportować z łatwością do większości skomunikowanych miejsc na świecie. W dodatku oferuje on szerokie możliwości w zakresie ilości gatunków roślin, możliwych do uprawy w środku.

Co oprócz tego oferuje to oryginalne rozwiązanie?

Lokalna efektywność. W kontenerze morskim uprawiać można niezależnie od lokalizacji i klimatu co umożliwia pewny i całoroczny dostęp do świeżych warzyw i owoców. Dzięki zastosowanej technologii upraw użytkownicy nie muszą martwić się ekstremalnymi warunkami pogodowymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, gdyż ich uprawa jest wyizolowana i odbywa się w kontrolowanych warunkach. Ponadto dzięki skróceniu łańcucha dostaw rozwiązanie pozwala na zmniejszenie śladu węglowego w transporcie.

Oszczędzanie wody. Użycie hydroponicznej metody nawadniania redukuje zużycie wody nawet do 95%. Recyrkulacja dozowanej pożywki oraz stosowanie obiegu zamkniętego pozwala na wielokrotne użycie wykorzystywanych surowców. Oznacza to większą oszczędność z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Kontrolowane warunki. Umożliwiają stworzenie niezależnej atmosfery oraz warunków w zbiorniku, tym samym zapewniając optymalny wzrost dowolnemu gatunkowi roślin. Kontener sterowany przez automatykę kontroluje warunki takie jak temperatura, nawodnienie, oświetlenie, natężenie gazów oraz dozowanie pożywki dla roślin. Systemy kontrolujące uprawy występują zarówno w podstawowej formie, albo bardziej zaawansowanej – sterowanej przez oprogramowanie, obsługiwane z poziomu komputera lub aplikacji mobilnej.

Rozmiar i skalowalność. Do uprawy używa się najczęściej porecyklingowych kontenerów typu chłodnia 40 HC (wymiary około 12 x 3 m). Jest to odpowiedni rozmiar, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu dla roślin. Wykorzystanie wertykalnej metody upraw pozwala na osiągnięcie wydajnych zbiorów – nawet do paru ton roślin rocznie. Modułowość kontenerów pozwala skalować swoją farmę w zależności od potrzeb poprzez dodanie nowych kontenerów lub zmianę aranżacji tych istniejących.

Sałata może rosnąć na Antarktydzie!

Uprawy w kontenerach morskich pozwalają zdecentralizować i rozproszyć globalny system żywnościowy. Ekstremalne zjawiska pogodowe, nieprzystępny klimat czy ograniczona przestrzeń nie muszą już być przeszkodą, aby móc uprawiać warzywa i owoce przez cały rok. Z uwagi na szerokie możliwości transportu oraz uniwersalny rozmiar, kontener uprawowy może zostać umieszczony praktycznie w każdym regionie na świecie.

Przekonali się o tym niemieccy badacze na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. W kontenerze uprawowym EDEN ISS, który znajduje się w niewielkiej odległości od stacji polarnej Neumayer II, udało im się wyhodować świeże zioła, sałatę, pomidory, ogórki, czy nawet kalafior! Jak widać nawet temperatury osiągające -100 nie są przeszkodą, aby móc cieszyć się świeżą produkcją warzyw, niezależnie od pory roku!

Jakie rośliny można hodować w kontenerze uprawowym?

Zastosowanie hydroponicznej metody upraw w kontenerze morskim stwarza szerokie możliwości w zakresie ilości gatunków roślin do uprawiania. W zależności od preferencji można uprawiać zarówno warzywa, jak i owoce. Niektórzy wykorzystują również kontener w celu hodowania kwiatów, czy nawet konopi. Wszystko zależy od możliwości danego systemu oraz wypracowanych algorytmów uprawowych. To właśnie one umożliwiają wytworzenia warunków i atmosfery dostosowanej do danego gatunek rośliny. W ten sposób dana roślina ma zapewnione optymalne warunki wzrostu.

Propozycja od Hydropolis

Wychodząc na przeciw rosnącym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywnościowym i pogłębiających się przerwach w łańcuchu dostaw Hydropolis daje możliwość rozpoczęcia własnej uprawy hydroponicznej w kontenerze morskim. Niezależność, stabilność i efektywność. Właśnie te cechy charakteryzują nasz kontener uprawowy Plantainer.

Plantainer został zaprojektowany na bazie kontenera 40 HC, który zapewnia szybki rozruch uprawy oraz mobilność rozwiązania. Wewnątrz Plantainera znajduje się pełnoprawna uprawa hydroponiczna wraz ze stacją wysiewową. Nad wszystkim czuwa inteligentne oprogramowanie Grow Wizard. Przekazuje ono farmerowi wszelkie informacje na temat stanu roślin i fazie uprawy. Dzięki regularnie dostarczanym raportom użytkownik może mieć pewność, że z nic złego nie dzieje się z jego uprawą. Oprogramowanie jest obsługiwane w wersji zarówno na komputerze, jak i w aplikacji mobilnej.

W systemie Plantainer można uprawiać m.in. sałaty (masłową, rzymską, karbowaną, roszponkę), czy zioła (miętę, bazylię, tymianek), niskie zboża, mikrozioła lub kiełki. Jeżeli chodzi o efektywność to np. w przypadku sałat można osiągnąć uzysk w wysokości 2,8 t w ciągu roku

W celu spełnienia oczekiwań klienta dajemy możliwość dostosowania Plantainera do indywidualnych potrzeb. Nasze projekty realizujemy kompleksowo. Dostarczamy i realizujemy wypracowany projekt oraz oferujemy serwis oraz szkolenia przed i po rozpoczęciu uprawiania. Dostarczamy rozwiązania, które spełnią indywidualne wymagania, są efektywne i ekonomicznie opłacalne.

Sprawdź naszą ofertę

Jesteś zainteresowany? Napisz do nas!

Jeżeli jesteś zainteresowany technologią upraw w kontenerze morskim lub/i masz pytania dotyczące rozpoczęcia uprawy wertykalnej, skontaktuj się z nami . Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązanie i pomogą zacząć własną przygodę z uprawą hydroponiczną.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content