Uprawa ultrafiolet
Hydropolis » Blog » Uprawa w kontrolowanych warunkach
11.08.2022 Autor: Hydropolis

Uprawa w kontrolowanych warunkach

Hydropolis » Blog » Uprawa w kontrolowanych warunkach
Autor: Hydropolis

Technologia kontrolowanych upraw brzmi jak wyrażenie rodem z filmów science fiction? Nic bardziej mylnego. Obecnie jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie stosowane w rolnictwie wertykalnym. Pozwala nie tylko redukować koszty operacyjne, ale również zapewnia roślinie najlepsze warunki wzrostu.

Hydropolis osoba
Źródło: Hydropolis

Czym jest uprawa w kontrolowanych warunkach?

Metoda upraw wertykalnych w kontrolowanych warunkach polega na produkcji żywności wewnątrz izolowanych przestrzeni przy równoczesnym wytworzeniu optymalnych dla rośliny warunków wzrostu, która pozwala na uzyskanie optymalnych warunków wzrostu dla roślin. Taka uprawa może odbywać się zarówno w szklarni, fabryce, magazynie, czy dostosowanym pustostanie. Oprogramowanie automatycznie ustawia odpowiednie parametry w miejscu uprawy, takimi jak ilość dozowanej pożywki oraz jej recyrkulację, cyklami nawodnienie, oświetlenie, temperaturą, wilgotnością powietrza czy koncentracją gazów, tym samym stwarzając odpowiednie warunki wzrostu dla uprawianych roślin. Rośliny najczęściej nawadnia się przy użyciu jednej z metod uprawiania: hydroponiki, aeroponiki, czy akwaponiki.

Uprawiając w kontrolowanej atmosferze można wytworzyć warunki, które nie tylko gwarantuje zdrowy wzrost roślin, ale również sprawia, że plony cechują się wysoką jakością. Rośliny uprawiane w kontrolowanych warunkach nie ustępują wartościom odżywczym swoim odpowiednikom w uprawach polowych. Mogą cechować się nawet lepszym i zdrowszym składem. Dodatkowo w uprawach prowadzonych w kontrolowanych warunkach nie ma konieczności stosowania środków ochrony roślin, co wpływa na wartości zdrowotne produktów.

Stosowanie tej technologii upraw ma na celu optymalizację procesów wewnątrz farmy oraz redukcję zużycia energii, wody, przestrzeni oraz nakładów pracy. Jakie są inne korzyści takiego rozwiązania? Przede wszystkim uprawy są izolowane i chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenie gleby, powietrza, nieprzewidywalne warunki pogodowe. Dodatkowo rośliny są o wiele lepiej zabezpieczone przed występowaniem szkodników czy chorób wywoływanych przez bakterie.

Aparatura
Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Automatyzacja Rolnictwa

Automatyzacja rolnictwa, również nazywana “smart-farming”, polega na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w procesach zarządzania farmą oraz uprawami. Jest to niezbędny element upraw w kontrolowanych warunkach. Automatyka jest odpowiedzialna, m.in., za sterowanie procesami na farmie, przygotowaniem roślin do zbioru oraz monitorowaniem stanu plonów. Smart-farming ma celu zwiększenie efektywności produkcji żywności, podniesienie jakości plonów oraz redukcję nakładów pracy. Często nowoczesne technologie wykorzystują sztuczną inteligencję oraz robotykę, która pozwala na osiągnięcie maksymalnych plonów. Tym samym dzięki używaniu automatyzacji w rolnictwie można prowadzić bardziej efektywną i niezawodną produkcję żywności.

Uprawianie żywności na żądanie

Dzięki wykorzystaniu automatyki oraz robotyki w rolnictwie większość codziennych, powtarzalnych czynności jest wykonywana automatycznie, co ma duży wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na pracę manualną. Praca rolnika ogranicza się do obsługi automatyki, monitorowania procesów oraz zarządzania oprogramowaniem. Jest to świetne rozwiązanie dla rolników, którzy borykają się z niedoborem siły roboczej. Wykorzystywanie robotyki przy sadzeniu, nawadnianiu, zbieraniu plonów oraz kontroli plonów pozwala na znaczne zmniejszenie nakładów pracy. Co więcej, wykorzystanie automatyki w rolnictwie wertykalnym pozwala na całoroczne, lokalne uprawy, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

Jednak to nie wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą automatyzacja. Dzięki możliwości wykreowania dowolnych warunków wewnątrz pomieszczenia użytkownik jest zabezpieczony przed nadmiernym zimnem, ograniczonym doświetleniem, suszami czy powodziami. Pory roku nie stanowią już dłużej ograniczenia, aby osiągać świeże plony przez cały rok. Zastosowanie automatyki może również sprawić, że uprawianie będzie bardziej opłacalne, przy równoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego.

Źródło: Hydropolis

Oprogramowanie sterujące uprawą

W Hydropolis opracowaliśmy pierwsze oprogramowanie w Polsce do zarządzania i kontrolowania upraw wertykalnych. Autorska platforma Grow Wizard, łączy elementy zaawansowanej inżynierii i automatyki – wertykalna zabudowa upraw, nowatorskie lampy HydroLED, systemy inteligentnego dozowania pożywki, stacje wysiewowe oraz czujniki sensoryczne. Oprogramowanie komunikuje się z automatyką w miejscu uprawy, w celu ustawienia prawidłowej atmosfery dla uprawianego gatunku rośliny. Odpowiada za sterowanie warunkami zewnętrznymi, takimi jak naświetlenie, nawodnienie, stężenie CO2, temperatura, czy wilgotność.

Oprogramowanie pozwala na optymalizację i zarządzanie uprawami przy wykorzystaniu inteligentnych algorytmów. W chmurze znajdują się zaprogramowane przepisy uprawowe na wybrane gatunki roślin, które umożliwiają wytworzenie dowolnej atmosfery. Stwarza to szerokie możliwości względem różnorodności uprawianych roślin.

Aplikacja umożliwia zdalne planowanie, monitorowanie i zarządzanie codziennymi operacjami. Na bieżąco zbiera i analizuje dane, dzięki czemu użytkownik ma stały wgląd w stan swoich upraw. Dodatkowo Grow Wizard wykrywa i alarmuje o wszelkich odchyleniach od normy, co pozwala na szybką interwencję w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, lub awarii.

Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Z czego składa się automatyka?

Mikser pożywki, który automatycznie dostarcza pożywkę do zbiornika głównego i pozwala na bezobsługowe utrzymanie zadanych parametrów, czyli algorytmów upraw. Hydroponiczne nawadnianie w zamkniętym obiegu oraz system regeneracji i oczyszczenia pożywki pozwala na oszczędność wody i nawozów. Kontrola naświetlenia obejmuje sterowanie lampami HydroLed, które charakteryzują się pasywnym odprowadzaniem ciepła w zależności od rodzaju i stadium uprawy, specjalnie dobrane widma zapewniają szybki i zdrowy wzrost rośliny. Również ważnym elementem jest dziennik technologa upraw, który pozwala na bieżąco planować oraz monitorować uprawy.

Nasze oprogramowanie umożliwia profesjonalną obsługę farmy, bez konieczności posiadania wykształcenia lub szczególnych kwalifikacji. Pozwala na przeprowadzanie precyzyjnej uprawy szerokiej listy gatunków roślin w określonym czasie i miejscu. Dodatkowym atutem jest redukcja ilości pracy, która normalnie musi być wykonywana manualnie.

Chcesz zautomatyzować swoją farmę?

Projektując naszą technologię mamy przede wszystkim na uwadze komfort użytkownika. Dzięki automatyzacji oraz dostępu do zdalnej kontroli, oprogramowanie znacznie ogranicza koszty operacyjne działania farmy. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów nt. naszych usług i produktów napisz do nas na adres e-mail info@hydro-polis.com lub skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie i zaproponujemy optymalne rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content