Doglądanie roślin uprawa wertykalna
Hydropolis » Blog » Jak rozpocząć własną uprawę wertykalną? Poznaj 8 podstawowych kroków!
27.10.2022 Autor: Hydropolis

Jak rozpocząć własną uprawę wertykalną? Poznaj 8 podstawowych kroków!

Hydropolis » Blog » Jak rozpocząć własną uprawę wertykalną? Poznaj 8 podstawowych kroków!
Autor: Hydropolis

Rozważasz założenie biznesu w rolnictwie wertykalnym? W takim razie dobrze trafiłeś! Nie bez powodu ta innowacyjna metoda uprawiana staje się coraz popularniejsza. Wertykalne uprawy umożliwiają osiągnięcie większych plonów przy wykorzystaniu mniejszej przestrzeni. Dodatkowo swoją farmę można założyć w samym centrum miasta! W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku co trzeba zrobić, aby pomyślnie założyć swój własny, zielony biznes i rozpocząć lokalną produkcję!

Rośliny uprawa wertykalna
Źródło: Canva

Możliwości rynkowe

Światowa populacja rośnie w szybkim tempie. Obecny system żywnościowy nie będzie w stanie pokryć wszystkich potrzeb ludzkości. Dodatkowo, konwencjonalne metody upraw wymagają zużycia dużej ilości powierzchni, której dostępność szybko się kurczy. Właśnie z tego powodu alternatywne metody produkcji żywności zaczynają przeżywać swój rozkwit. Według najnowszego raportu Vertical Farming Market Analysis, opracowanego przez firmę Grand View Research, rynek rolnictwa wertykalnego został wyceniony na prawie 4 mln dolarów w 2021 r. Szacuje się, że do 2028 roku osiągnie wartość ponad 20 mln. Średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) w latach 2021-2028 ma się utrzymywać na poziomie 23,6%. Są to bardzo pozytywne dane i oznaczają, że rozpoczęcie działalności w tej branży stwarza duży potencjał do wzrostu.

Dlaczego warto prowadzić uprawę wertykalną?

Uprawy mogą być prowadzone w dowolnym klimacie i miejscu, wykorzystując istniejącą infrastrukturę np. magazyny, hale czy budynki użytkowe. Rolnictwo wertykalne posiada niezaprzeczalną zaletę – umożliwia prowadzenie wydajnych i rozległych upraw na o wiele mniejszych przestrzeniach. System kontrolowanych warunków (atmosfery, nawadniania, naświetlania) zapewnia najwyższą jakość uprawianych produktów oraz eliminuje konieczność używania pestycydów czy innej, zbędnej chemii uprawowej. Oprogramowanie sterujące uprawą pozwala na precyzyjne planowanie etapów produkcji na przestrzeni całego roku. Tym samym ułatwia producentom żywności osiągnięcie założonych wyników oraz wywiązanie się z terminowych kontraktów.

Sprawdź naszą ofertę

Rozpoczęcie biznesu w rolnictwie wertykalnym

Jesteś przekonany, że rolnictwo wertykalne jest dla Ciebie? Świetnie, w takim razie czas podjąć pierwsze kroki, aby rozpocząć swoją przygodę w tej branży. Wiele zmiennych decyduje o tym czy nowa wertykalna farma osiągnie sukces, czy nie. Lokalizacja, wykorzystywana technologia czy nawet typ oświetlenia – wszystko to ma znaczenie i powinno być dobrane z największą starannością. Poniżej krok po kroku przedstawiamy podstawowe kroki w drodze do założenia własnego biznesu.

Jak rozpocząć własną uprawę wertykalną?
Źródło: Hydropolis

1) Określ motywację i wyznacz cele

Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedź na pytanie, dlaczego chce się prowadzić farmę wertykalną. Jasno definiując motywacje można określić cele, które pozwolą nam realizować kolejne kroki podczas budowania własnego biznesu. Czy naszą misją jest prowadzenie lokalnej produkcji żywności i promowanie zdrowego odżywiania, a może najważniejsze jest oferowanie wyjątkowego produktu w przystępnej cenie? Oczywiście nasze aspiracje mogą się zmieniać z biegiem czasu, ale zawsze warto pamiętać o oryginalnych przesłankach, które będą nas motywować w kolejnych fazach rozwoju biznesu.

2) Przeprowadź analizę rynku

Stworzenie dogłębnej analizy rynku jest niezwykle ważnym krokiem. Przeprowadzenie tego rodzaju przeglądu pozwoli ocenić jaki rodzaj produkcji będzie najlepiej sprawdzał się w poszczególnym regionie. Zrozumienie branży rolnictwa wertykalnego jest kluczowe przy budowaniu własnej pozycji. Jaka jest wielkość rynku? Kim są klienci docelowi? Jak duża jest konkurencyjność? Jakie są prognozy na przyszłość? Czy znajdę popyt na mój produkt? Odpowiedź na te pytania pozwoli lepiej przygotować się do podejmowania dalszych decyzji.

3) Wybierz jakie rośliny chcesz uprawiać

Wybranie odpowiedniego gatunku roślin do upraw jest jedną z kluczowych decyzji przed rozpoczęciu wertykalnych upraw. To właśnie od tego będzie zależeć rentowność naszego przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że opłacalność produkcji sałaty czy bazylii będzie o wiele większa, niż np. dyni czy ananasów. Każdy gatunek ma swoje wady i zależy, więc przed dokonaniem wyboru należy skrupulatnie je przeanalizować. Warto zapoznać się z historiami innych farmerów, którzy rozpoczęli wertykalne uprawy. To może posłużyć jako dodatkowa inspiracja do wybrania najlepszego typu upraw dla własnego biznesu.

4) Wybierz odpowiednią technologię

Wiedząc jakie rośliny chcemy produkować, będzie nam łatwiej wybrać odpowiednią technologię upraw. Od posiadanego systemu będzie zależeć ilość potrzebnych pracowników, zużycie surowców oraz możliwości skalowania. Przede wszystkim trzeba przeanalizować dostępność przestrzeni i infrastruktury. Dla osób, które nie chcą budować farmy od zera dobrze sprawdzi się farma kontenerowa. Z kolei dla osób planujących wielkopowierzchniowe, komercyjne uprawy najlepiej zdecydować się na całościowy system upraw wertykalnych, dedykowany do indywidualnych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę, że automatyzacja rolnictwa jest opłacalna jedynie przy dużych farmach. Jeżeli w planach ma się prowadzenie mniejszej produkcji trzeba rozważyć, ile pracowników przewidujemy i jak dużo sami możemy poświęcić czasu na pracę manualną.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego systemu irygacyjnego. Obecnie za najbardziej opłacalne rozwiązanie uchodzi hydroponika. Jest to metoda nawadniania umożliwiająca bezglebową produkcję roślin. Istnieją również inne praktyki – aeroponika oraz akwaponika. To co jest wyjątkowe w wertykalnych uprawach to możliwości oszczędzania i recyrkulacji zużywanych zasobów. Nie dość, że w przypadku stosowania zamkniętych systemów hydroponicznych można oszczędzić nawet do 95% wody. Dodatkowo, wykorzystanie OZE, może znacznie ograniczyć koszty operacyjne oraz ślad węglowy.

5) Stwórz model biznesowy

Jeżeli zebrałeś już wszystkie potrzebne informacje teraz przyszedł czas na bardzo ważny krok – tworzenie biznesplanu. Jeżeli już znalazłeś przestrzeń, w której chcesz rozpocząć wertykalną produkcję roślin i wiesz jakie gatunki roślin chcesz uprawiać to w kolejnym kroku warto przeprowadzić studium wykonalności. Określenie mocnych i słabych stron, możliwości oraz zagrożeń pozwoli ocenić potencjał naszego biznesu. Również ważne na tym etapie jest stworzenie znalezienie finansowania dla naszej inwestycji oraz stworzenie strategii finansowej.

6) Oblicz czas zwrotu z inwestycji

Krokiem równie ważnym co tworzenie modelu biznesowego jest obliczenie czasu zwrotu z inwestycji. W końcu, aby osiągnąć sukces powinno stworzyć się solidny model biznesowy, który pozwoli nie tylko realizować nasze marzenia, ale również przynosić zyski. Wiedząc już z jakiej technologii będziemy korzystać, skąd weźmiemy finansowanie i jaką obierzemy strategię rynkową możemy obliczyć, kiedy nasza inwestycja zacznie przynosić nam zyski. Należy również brać pod uwagę czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na nasze przychody. W taki sposób uzyskamy wiarygodne wyliczenia na nadchodzące lata działalności. Dowiemy się tym samym jaka będzie zdolność naszego biznesu do generowania zysków.

7) Wybierz odpowiedniego wykonawcę

Po wnikliwej analizie i wyliczeniach czas, aby przejść do jednego z ostatnich kroków – wybrania wykonawcy, który zbuduje dla Ciebie wymarzoną farmę wertykalną! Ważne, aby zwrócić uwagę czy firma, oferująca usługi dostarcza całościowe rozwiązania, czy tylko pojedyncze elementy technologii. Równie istotne jest to, czy dostaniemy szkolenie i wsparcie podczas prowadzenia działalności. W Hydropolis oferujemy kompleksowe rozwiązania z dostępną obsługą klienta oraz wyczerpującym szkoleniem. Pracujemy w trybie “zaprojektuj i zbuduj”. Oznacza to, że realizujemy wszystkie etapy – od projektu przez budowę po szkolenia. Dostarczamy rozwiązania i pełne wyposażenie zgodnie z życzeniami klienta.

8) Rozpocznij swoją przygodę z wertykalnym rolnictwem!

Gratulacje! Przeszliśmy przez wszystkie kroki. Teraz czas na podsumowanie wszystkich punktów i rozpoczęcie ekscytującej przygody z własną uprawą wertykalną. Będąc rolnikiem wertykalnym nie tylko zmieniasz swoją społeczność, ale stajesz się członkiem globalnej siatki wertykalnych i lokalnych producentów żywności!

Rolnictwo wertykalne
Źródło: Hydropolis

Zacznij rosnąć z Hydropolis!

Chciałbyś zacząć wertykalne uprawy, ale nadal nie wiesz gdzie zacząć? Napisz do nas na: info@hydro-polis.com, a nasz zespół odpowie na wszystkie pytania i stworzy propozycję działania. Zapraszamy do kontaktu!

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content