Pracownicy Hydropolis
Hydropolis » Blog » Jak tworzymy odpowiedzialny biznes w branży rolniczej?
06.10.2022 Autor: Hydropolis

Jak tworzymy odpowiedzialny biznes w branży rolniczej?

Hydropolis » Blog » Jak tworzymy odpowiedzialny biznes w branży rolniczej?
Autor: Hydropolis

Model funkcjonowania globalnej gospodarki nie jest zrównoważony i pogłębia postępujące zmiany klimatu. Według ONZ mamy niecałą dekadę na odwrócenie obecnego trendu. W przeciwnym razie szkody wywołane globalnym ociepleniem będą nieodwracalne. Jest to problem, który dotyczy nie tylko samej planety, ale również dobrobytu całego społeczeństwa. W tym artykule chcemy podzielić się, jak nasza firma stara się mieć swój udział w budowaniu zrównoważonej przyszłości.

Hydropolis ludzie
Źródło: Hydropolis

Jak rozwijało się rolnictwo?

Rolnictwo jest częścią ludzkiej kultury od tysięcy lat i stanowi kluczowy element rozwoju cywilizacji. Czasy nowożytne przyniosły rewolucje w sposobie uprawiania żywności. Zaawansowana maszyneria wraz z inżynierią genetyczną na zawsze odmieniły oblicze rolnictwa. Technologiczny przeskok umożliwił rozwój rolnictwa intensywnego, które polega na wykorzystaniu wysokich nakładów kapitału w celu uzyskania maksymalnych plonów. Taki sposób produkcji znacznie obniżył głód na świecie i przyśpieszył przyrost światowej populacji. Niestety nie pozostał bez konsekwencji dla środowiska naturalnego.

Współczesne wyzwania dla rolnictwa

Wraz z rosnącą populacją, zwiększa się zapotrzebowanie na żywność. Rolnictwo intensywne miało rozwiązać ten problem. Chociaż taki rodzaj uprawiania jest bardzo wydajny, może również szkodzić środowisku i naszemu zdrowiu. Niestety to właśnie sektor rolniczy jest jednym z największych czynników przyczyniających się do utraty bioróżnorodności i degradacji gleby. Rolnictwo wykorzystuje około 70% gruntów rolnych na świecie. Wiele z nich jest uprawianych w sposób niezrównoważony. To skutkuje wysokimi emisjami dwutlenku węgla, jałowieniem gruntów i zanieczyszczeniem wody.

Sprawdź naszą ofertę

Alternatywne metody uprawiania

W związku z pogłębiającymi się problemami środowiskowymi rozkwitły alternatywne metody uprawiania. Wśród nich można wymienić rolnictwo wertykalne. Posiada kilka ważnych zalet w porównaniu z konwencjonalnymi sposobami produkcji. Uprawianie roślin w kontrolowanych warunkach eliminuje wiele zagrożeń zewnętrznych. Dodatkowo znacznie zmniejsza ryzyko zniszczenia upraw przez ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze, powodzie i ekstremalne temperatury.

Inną istotną cechą rolnictwa wertykalnego jest to, że świetnie sprawdza się w obrębie obszarów miejskich. Model funkcjonowania globalnej gospodarki nie jest zrównoważony i pogłębia postępujące zmiany klimatu. Do uprawiania można wykorzystać praktycznie dowolną kubaturę zamkniętą — magazyn, halę produkcyjną czy pustostan. Przy wykorzystaniu zaledwie ułamka zasobów hydroponika i oświetlenie LED umożliwia całoroczną produkcję roślinną w kontrolowanych warunkach.

Nowa kultura rolna

Rolnictwo wertykalne przyczynia się do tworzenia nowej kultury rolnej. Dzięki mniejszemu zużyciu zasobów metoda ta nie wpływa tak negatywnie na środowisko naturalne. Dodatkowo, inteligentne systemy upraw i automatyzacja rolnictwa wpływają na zwiększenie efektywności produkcji roślin. Tym samym zmieniając pracę przy uprawie na bardziej komfortową i przyjemną.

Jednym z najważniejszych elementów rolnictwa wertykalnego jest możliwość lokalnych i ekologicznych upraw. Tak zdecentralizowany system żywnościowy wspiera tworzenie lokalnych ośrodków produkcji roślinnej, z których może korzystać lokalna społeczność.

Hydropolis praca
Źródło: Hydropolis

Nasza misja

Jako firma chcemy mieć pozytywny wpływ na otaczające środowisko. Dostarczamy technologię, która stanowi ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnych sposobów uprawiania. Jest to dla nas krok naprzód w budowaniu zrównoważonej i inkluzyjnej kultury rolnej.

Wierzymy, że przedsiębiorstwa powinny generować wartość dodaną dla społeczeństwa. Dlatego tworzymy produkty i usługi, które pozytywnie wpływają na świat. Etyka i rzetelność wyznaczają kierunek naszej pracy. Dlatego nieustannie poszukujemy sposobów, aby nasza działalność była jak najbardziej odpowiedzialna społecznie.

Hydropolis targi
Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Konkluzje

Niektórzy argumentują, że konwencjonalne metody uprawiania wystarczą, aby wyżywić świat. Z drugiej strony wertykalne rolnictwo pozwala na lokalną produkcję, skracając tym samym łańcuch dostaw. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest najodpowiedniejsze. Rolnictwo wertykalne w swojej obecnej formie nie zastąpi innych form rolnictwa. Jednak jest to sposób na efektywną uprawę roślin. Pewne jest to, że wraz ze wzrostem światowej populacji, potrzebujemy alternatywnych metod rolniczych. Możliwość prowadzenia lokalnej i zrównoważonej produkcji żywności jest więc ważnym krokiem naprzód i jest niezbędna dla dywersyfikacji w branży.

Wierzymy, że podążając w tym kierunku, możemy pozytywnie wpłynąć na świat. Nieustannie pracujemy nad udoskonalaniem technologii. Chcemy, aby nasze produkty i usługi były mogły być dostępne dla każdego. Wierzymy, że firmy mogą być siłą napędową dla dobra świata i jesteśmy zaangażowani w robienie tego, co do nas należy.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content