Uprawa doglądanie
Hydropolis » Blog » Przedstawiamy świat Hydropolis
11.05.2022 Autor: Hydropolis

Przedstawiamy świat Hydropolis

Hydropolis » Blog » Przedstawiamy świat Hydropolis
Autor: Hydropolis

W Hydropolis rozwijamy nowoczesne rozwiązania z zakresu produkcji roślinnej. Projektujemy i dostarczamy technologie upraw wertykalnych w kontrolowanym środowisku. Z naszą technologią możesz uprawiać zdrowe i smaczne warzywa i owoce przez cały rok, niezależnie od klimatu. Dowiedz się więcej o naszej technologii i zobacz jak możesz z niej skorzystać!

Źródło: Hydropolis

Kim jesteśmy

Przed wejściem w branże rolnictwa wertykalnego założyciele Hydropolis, Wojciech Krajewski oraz Anna Drwięga, prowadzili firmę zajmującą się fotowoltaiką. Ich zainteresowanie tematem upraw w kontrolowanych warunkach rozpoczęło się w 2018 roku. Analizując rynek, zdiagnozowali duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wśród przedsiębiorców prowadzących uprawę szklarniową. Tak narodził się innowacyjny pomysł na startup. Łącząc wiedzę i doświadczenie z obszaru inżynierii i rolnictwie, zespół Hydropolis zaczął opracowywać pionierskie rozwiązanie. W ślad za nim, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, powstała prototypowa uprawa hydroponiczna z systemem kontrolowanych warunków zlokalizowana we wnętrzu kontenera morskiego.  

Jesteśmy pierwszą firmą na rynku polskim zajmująco się projektowaniem i dostarczaniem technologii upraw wertykalnych. Działalność prowadzimy od 2020 roku, a od marca 2022 roku oficjalnie rozpoczęliśmy sprzedaż naszych produktów. Nieustannie prowadzimy badania w naszym centrum B&R oraz poszerzamy swoją ofertę o nowe gatunki roślin.  

Czym się zajmujemy? 

Od początku działalności rozwijamy innowacyjne technologie upraw wertykalnych w zamkniętych pomieszczeniach.  Nasze rozwiązania umożliwiają dostęp do lokalnej i świeżej żywności, przy mniejszym obciążeniu środowiska naturalnego. Technologia Hydropolis bazuje na bezglebowej metodzie uprawy roślin – hydroponice. Pozwala ona na wzrost niskich roślin liściastych, takich jak sałaty czy zioła, przez cały rok i bez względu na warunki pogodowe. Obieg zamknięty oraz precyzyjne nawadnianie rośliny może zaoszczędzić nawet do 95% wody w porównaniu z tradycyjnymi metodami upraw. Specjalnie zaprojektowane lampy LED oraz system kontrolowanej atmosfery przyspieszają wzrost rośliny, przy równoczesnym zapewnieniu jej wysokiej jakości.  

Nasz zespół

Zespół Hydropolis tworzy grupa specjalistów z różnych dziedzin. Są wśród nas inżynierowie, deweloperzy, automatycy, technologowie upraw, biolodzy oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż, marketing oraz produkcję. Mamy doświadczenie w prowadzeniu spółek w branżach technologicznych i handlowych. Każdego dnia pracujemy nad optymalizacją systemu, rozwojem oprogramowania oraz zwiększeniem liczby algorytmów uprawowych. Jesteśmy przekonani, że Hydropolis dostarcza technologię, która ma realny wpływ na przyszłość rolnictwa i może służyć klientom w Polsce, Europie… czy na Antarktydzie. 

Hydropolis 2
Źródło: Hydropolis

Sprawdź naszą ofertę

Dlaczego rolnictwo wertykalne ma znaczenie

Według najnowszego raportu UN, liczba ludności na świecie może wzrosnąć do około 9,7 mld w 2050 r. Oznacza to, że zapotrzebowanie na żywność znacznie wzrośnie w nadchodzących dekadach. Wzrost populacji wraz z zmniejszającą się dostępnością powierzchni rolnej stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Dodatkowo negatywne skutki zmian klimatu, takie jak susze czy powodzie oraz niezrównoważona produkcja żywności pogłębiają problemy sektora rolniczego.  

Jak to wszystko wiąże się z rolnictwem wertykalnym? Powodów jest kilka. Technologia upraw wertykalnych odpowiada na powyższe problemy, z którymi świat będzie musiał się mierzyć, lub mierzy się już teraz. Innowacyjne metody produkcji roślinnej są potrzebne w celu dywersyfikacji obecnego systemu żywnościowego i sprostaniu rosnącym potrzebom. To właśnie dlatego rolnictwo wertykalne zdobywa na znaczeniu w sektorze rolno – spożywczym. Wartość rynku rolnictwa wertykalnego w 2022 roku wyniosła 5,37 mld USD. Szacuje się, że w latach 2022-2030 będzie się rozwijać z roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 25,5%. 

Korzyści płynące z upraw wertykalnych 

W porównaniu z tradycyjnymi metodami upraw, rolnictwo wertykalne niesie wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia lokalną produkcję żywności, w bliskości do konsumenta. Systemy upraw wertykalnych można zainstalować z łatwością w magazynach, halach, biurowcach czy nawet budynkach mieszkalnych.  Jako kolejne atuty można wymienić: zmniejszenie zużycia wody nawet o 95%, większe plony przy wykorzystaniu mniejszej przestrzeni, brak potrzeby używania środków ochrony roślin oraz eliminacja emisji chemikaliów do wody, gleby i atmosfery. Ponadto dzięki zamkniętemu obiegowi wody, wraz z pożywką zużywa się mniej surowców, takich jak nawozy.  Wraz z rozwojem oświetlenia LED oraz OZE, prowadzenie wertykalnej farmy będzie stawać się coraz bardziej energooszczędne. 

Technologia Hydropolis 

Technologia Hydropolis najlepiej sprawdzi się przy produkcji sałat i ziół. Ciągle pracujemy nad poszerzeniem oferty o nowe gatunki roślin, w tym truskawek.  Dzięki wielopoziomowemu ułożeniu plonów, nasza technologia pozwala uprawiać więcej roślin na metrze kwadratowym w porównaniu do konwencjonalnego rolnictwa. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych lamp HydroLED z ruchomymi funkcjami i odnawialnymi źródłami energii nasze rozwiązania są wydajne pod względem kosztów operacyjnych.  Kontrolowane warunki oraz opracowane przez nasz zespół Badań i Rozwoju algorytmy wzrostu rośliny pozwalają na multiplikowanie zbiorów w ciągu roku. W przypadku sałaty uprawianej w technologii Hydropolis zbiór następuje od 15 do 16 razy na rok. Tymczasem sałatę uprawianą tradycyjnie w gruncie, w polskich szerokościach geograficznych, można zbierać maksymalnie czterokrotnie. 

Rośliny uprawiane w naszej technologii są zdrowe i bezpieczne dla człowieka. Produkcja nie zanieczyszcza powietrza, gruntów oraz wód podziemnych, a przede wszystkim jest lokalna i pewna.  

Hydropolis 3
Źródło: Hydropolis

Co możemy dla Ciebie zrobić 

Jako firma specjalizująca się w nowoczesnych metodach upraw zapewniamy produkty i usługi o najwyższej jakości w konkurencyjnej cenie.  

Oferujemy rozwiązania pod klucz. Obejmuje to wstępny projekt i oszacowanie wszystkich kosztów i zwrotów. Jako wykonawcy realizujemy wszystkie etapy inwestycji – od projektu przez budowę po szkolenia. Dostarczamy rozwiązania zgodnie ze specyfikacją klienta, w oparciu o indywidualne potrzeby, wraz z dokładną analizą opłacalności i czasu zwrotu z inwestycji. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego z naszych klientów oraz wsparcie w postaci Opiekuna, którzy będzie merytoryczną i praktyczną pomocą w trakcie prowadzenia uprawy z Hydropolis. 

 Technologię upraw oferujemy w dwóch wariantach:  

Smart Crop – system upraw wertykalnych w zamkniętych pomieszczeniach.
Plantainer – uprawy hydroponiczne w kontenerach morskich.

Produkty Hydropolis projektowane są razem z OZE: fotowoltaiką oraz pompami ciepła. System prowadzenia upraw nie wymaga stosowania herbicydów, fungicydów, czy innej zbędnej chemii uprawowej. Oba produkty składają się z systemu oświetlenia  hydroLED, hydrauliki oraz automatyki, którą steruje oprogramowanie Grow Wizard. Oprogramowanie automatyzujące uprawy odpowiada za wszystkie procesy operacyjne w miejscu produkcji roślinnej. Tym samym nasze rozwiązania zapewniają wydajną pod względem zasobów i jakości produkcję roślinną, jednocześnie wymagając mniej przestrzeni, zasobów i pracy.   

Gwarancja i pewność 

Ekstremalne zjawiska pogodowe oraz rosnące ceny energii to wyzwanie dla wszystkich producentów żywności. Koszty energii mogą być jedną z istotnych barier dla wielu potencjalnych użytkowników naszej technologii i jesteśmy tego świadomi. Dlatego, aby dać właściwą ocenę przyszłych zysków, bierzemy pod uwagę ceny energii na kilka lat do przodu, zapewniając tym samym pewność zwrotów. 

Aby zarządzać kosztami operacyjnymi, oferujemy panele słoneczne i pompy ciepła. Odnawialne źródła energii są jednym z najskuteczniejszych sposobów na drastyczne obniżenie kosztów energii związanych z prowadzeniem farmy wertykalnej. Ponadto, nasz system hydroponiczny zużywa do 95% mniej wody i mniej nawozów. Pozwala to na zwiększenie oszczędności w innych obszarach poza cenami energii i zapewnienie opłacalności upraw.  

Jedną z najważniejszych cech naszej technologii jest prowadzenie produkcji w izolowanych warunkach, co oznacza zabezpieczanie nie tylko przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, ale również przed nalotami szkodników czy chorób. Tym sposobem użytkownicy nie muszą martwić się nieprzewidywalnym klimatem i mogą cieszyć się zdrowym i pewnym plonem przez cały rok. 

Podsumowanie

Rolnictwo wertykalne stanowi zrównoważoną alternatywę dla konwencjonalnych metod produkcji roślinnej. Technologia Hydropolis jest dostosowana do funkcjonowania w niesprzyjających warunkach tj. centra miast czy miejsca z ograniczonym dostępem do wody. Tym samym pozwala prowadzić lokalną i ekologiczną uprawę – 365 dni w roku.  

W Hydropolis oferujemy dwa rozwiązania z zakresu upraw wertykalnych – Smart Crop, czyli system upraw wertykalnych w zamkniętych pomieszczeniach oraz Plantainer, czyli uprawę hydroponiczną wewnątrz kontenera morskiego. Oprogramowanie oraz automatyka Grow Wizard jest odpowiedzialne za wszystkie procesy operacyjne w miejscu produkcji. Nasze rozwiązania zapewniają wydajną pod względem zasobów i jakości produkcję roślinną, wymagając przy tym mniej miejsca, zasobów i pracy. 

Rośnij z nami!

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Hydropolis? Jeżeli zainteresował Cię temat wertykalnych upraw skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub na adres mailowy: info@hydro-polis.com. Nasz zespół udzieli Ci wszystkich odpowiedzi i przedstawi jak rolnictwo wertykalne może służyć Tobie! 

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content