11.05.2022

Przedstawiamy świat Hydropolis

scroll down

W Hydropolis zajmujemy się nowoczesnymi metodami upraw roślin. Projektujemy i dostarczamy systemy upraw wertykalnych w kontrolowanym środowisku wraz z niezbędnymi algorytmami. Nasze systemy wraz z autorskim oprogramowaniem Grow Wizard pozwalają na symulację dowolnych warunków pogodowych w zamkniętym ekosystemie. Z naszą technologią możesz uprawiać zdrowe i smaczne produkty sezonowe przez cały rok, niezależnie od klimatu. W tym artykule wyjaśnimy, co robimy i dlaczego jest to ważne. Dostarczymy również wszystkich niezbędnych informacji o tym jak Ty możesz zacząć swoją przygodę z Hydropolis!

Kim jesteśmy i co robimy?

Nasze zainteresowanie tematem upraw w kontrolowanych warunkach rozpoczęło się w 2018 roku, podczas pracy w firmie zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Analizując rynek, zdiagnozowaliśmy duże zainteresowanie OZE wśród przedsiębiorców prowadzących uprawę szklarniową. Tak narodził się innowacyjny pomysł na startup. W ślad za nim, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, powstała prototypowa uprawa hydroponiczna z systemem kontrolowanych warunków zlokalizowana we wnętrzu kontenera morskiego. Działalność prowadzimy od 2020 roku, a od marca 2022 roku oficjalnie rozpoczęliśmy sprzedaż naszych produktów.

Naszym celem jest dostarczenie systemów wertykalnych do prowadzenia zdrowych i ekonomicznych upraw w dowolnej lokalizacji, bez względu na klimat. Rozwijamy systemy upraw, które umożliwiają dostęp do żywności lokalnie i w sposób mniej obciążający środowisko. System Hydropolis bazuje na technologii bezglebowej uprawy roślin, pozwalający na wzrost niskich roślin liściastych, takich jak sałaty czy zioła, przez cały rok i bez względu na warunki pogodowe. Obieg zamknięty oraz precyzyjne nawadnianie rośliny może zaoszczędzić nawet do 95% wody w porównaniu z tradycyjnymi metodami upraw. Specjalnie zaprojektowane lampy LED oraz system kontrolowanej atmosfery przyspieszają wzrost rośliny, przy równoczesnym zapewnieniu jej wysokiej jakości.

Zespół Hydropolis tworzy grupa specjalistów z różnych dziedzin. Są wśród nas inżynierowie, deweloperzy, automatycy, technologowie upraw, biolodzy oraz osoby odpowiedzialne za sprzedaż, marketing oraz produkcję. Mamy doświadczenie w prowadzeniu spółek w branżach technologicznych i handlowych. Każdego dnia pracujemy nad optymalizacją systemu, rozwojem oprogramowania oraz zwiększeniem liczby algorytmów uprawowych. Jesteśmy przekonani, że Hydropolis dostarcza technologię, która ma realny wpływ na przyszłość rolnictwa i może służyć klientom w Polsce, Europie… czy na Antarktydzie.

Hydropolis 2

Dlaczego rolnictwo wertykalne ma znaczenie

Rolnictwo wertykalne zyskuje popularność na całym świecie. Odpowiada na najważniejsze problemy, z którymi świat będzie musiał się mierzyć, lub mierzy się już teraz – wzrost populacji, brak dostępu do świeżej wody pitnej i ograniczona ilość gruntów pod infrastrukturę rolniczą. Zaawansowane techniki uprawy, w tym wertykalne rolnictwo, zdobywają coraz większe zainteresowanie sektora rolno – spożywczego. Jest dużo powodów przemawiających za tym, że sposób upraw w kontrolowanej atmosferze jest ważnym krokiem naprzód dla sektora rolniczego. Przewiduje się, że do 2030 roku rynek rolnictwa wertykalnego będzie rósł na poziomie 22.9% wzrostu rocznie.

Wśród licznych korzyści jakie niesie ze sobą zastosowanie systemu wertykalnej uprawy w stosunku do tradycyjnych metod można wymienić, zmniejszenie zużycia wody o 95%, kilkunastokrotnie mniejsze wykorzystanie powierzchni, przy jednoczesnym osiągnięciu o wiele większych plonów oraz eliminacja emisji chemikaliów do wody, gleby i atmosfery. Ponadto poprzez precyzyjne nawadnianie oraz system rekultywacji wody wraz z pożywką, uprawy zużywa mniej surowców, takich jak nawozy. Chociaż pojawiają się sceptyczne głosy zarzucające metodzie kontrolowanej uprawy wysokie zużycie energii to wraz z rozwojem nowoczesnych sposobów oświetlenia LED oraz użycia OZE, prowadzenie wertykalnej farmy staje się coraz bardziej energooszczędne.

Systemy Hydropolis zaprojektowane są do uprawy sałaty i ziół. Ciągle pracujemy nad poszerzeniem możliwości o uprawę innych roślin, w tym owocujących. Efektywność systemu najłatwiej opisać porównując wydajność. Kontrolowane warunki oraz opracowany przez nas algorytm wzrostu rośliny pozwala na zbiór sałaty następuję nawet 15-16 razy w ciągu roku. Tymczasem z gruntu na naszych szerokościach geograficznych (Polska) plony można zbierać maksymalnie czterokrotnie. Uprawiany produkt jest zdrowy i bezpieczny dla człowieka. Uprawa nie zanieczyszcza powietrza, gruntów oraz wód podziemnych, a przede wszystkim jest lokalna i pewna.

Chociaż rolnictwo wertykalne przynosi wiele korzyści to nie jest złotą receptą na rozwiązanie problemu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Jednak w połączeniu z tradycyjnymi metodami upraw i rozwojem nowoczesnych rozwiązań może zapewnić pewniejszą przyszłość dla nas wszystkich i rozwiązać wiele palących problemów związanych z globalną produkcją żywności.

Co możemy zrobić dla Ciebie

Jako firma specjalizująca się w nowoczesnych metodach upraw zapewniamy zaawansowany technologicznie produkt o najwyższej jakości w konkurencyjnej cenie. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego z naszych klientów oraz wsparcie w postaci Opiekuna, którzy będzie merytoryczną i praktyczną pomocą w trakcie prowadzenia uprawy z Hydropolis.

Systemy upraw projektujemy w dwóch wariantach:

  • Smart Crop, czyli wózkach uprawowych, które mogą być umiejscowione w pomieszczeniach (np. magazynach, piwnicach, pustostanach)
  • Plantainer, czyli kontenerach morskich.

Produkty Hydropolis projektowane są razem z OZE: fotowoltaiką oraz pompami ciepła. System prowadzenia upraw nie wymaga stosowania herbicydów, fungicydów, czy innej zbędnej chemii uprawowej. Oba produkty składają się z systemu oświetlenia lampami LED, hydrauliki oraz automatyki, którą steruje oprogramowanie Grow Wizard. Użytkownik nie musi korzystać z innych form zapisywania i przechowywania danych.

Nasze systemy upraw dostarczamy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że zaopatrzamy każdego z naszych klientów w rozwiązanie przygotowane w oparciu o indywidualne potrzeby, wraz z dokładną analizą opłacalności i czasu zwrotu z inwestycji.

Hydropolis 3

Podsumowanie

Dzięki naszemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi czy niestabilnością w łańcuchu dostaw. Rozwiązania Hydropolis jest dostosowane do funkcjonowania w niesprzyjających warunkach tj. centrum miasta czy miejsca z ograniczonym dostępem do wody. Swoją uprawę możesz mieć gdziekolwiek chcesz i jak chcesz – 365 dni w roku. Zależy nam, żeby system był intuicyjny i spełniał wszystkie oczekiwania techniczne, jak i biznesowe naszych klientów.

Rośnij z nami!

Jeżeli zaciekawił Cię temat upraw w kontrolowanej atmosferze lub zastanawiasz się jak możesz rozpocząć swoją własną wertykalną farmę – skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą oraz zaproponują najlepsze rozwiązanie, skrojone pod indywidualne potrzeby.

Podobne wpisy