Rolnictwo wertykalne
Hydropolis » Blog » Odkryj tajemnicę rolnictwa wertykalnego w technologii Hydropolis
14.06.2023 Autor: Hydropolis

Odkryj tajemnicę rolnictwa wertykalnego w technologii Hydropolis

Hydropolis » Blog » Odkryj tajemnicę rolnictwa wertykalnego w technologii Hydropolis
Autor: Hydropolis

Uprawa wertykalna w kontrolowanych warunkach to bezpieczny wzrost roślin przy tylko niezbędnych nakładach pracy. Farmy wertykalne, w porównaniu do tradycyjnego rolnictwa, to efektywny sposób produkcji roślin w krótszym czasie. Automatyzacja pozwala na planowanie, zarządzanie oraz kontrolę biznesu.

Sprawdź, jakie elementy technologii są zautomatyzowane w systemach upraw wertykalnych Hydropolis.

Inteligentne rozwiązania technologiczne w rolnictwie wertykalnym

Technologia Hydropolis dostarczana jest w dwóch systemach: SMART CROP oraz Plantainer. Niezależnie od wybranego modelu produkcji jest on dostosowywany pod możliwości Klienta tzn.: pod dostępną powierzchnię, zapotrzebowanie oraz gatunek uprawianej rośliny.

1. SMART CROP to skalowany system produkcji realizowany w pomieszczeniach do 2000 m2, typu hala lub magazyn. Rośliny rosną na dedykowanych konstrukcjach nośnych dobieranych w zależności od wysokości kubatury budynku.

2. Plantainer jest uprawą w kontenerze morskim. Może ona zostać uruchomiona praktycznie na każdej płaskiej powierzchni. Istnieje możliwość zmiany lokalizacji uprawy (jest to mobilne rozwiązanie). Typowy wymiar kontenera to 12x3m.

Źródło: Hydropolis, uprawa realizowana w ramach centrum B+R

Jak działają algorytmy uprawowe w technologii Hydropolis?

Oba systemy (SMART CROP i Plantainer) dostarczane są wraz z opracowanymi algorytmami uprawowymi. Pozwalają one przyśpieszyć pracę oraz ograniczyć czynnik ludzki.

Aby roślina rosła zdrowo, jej wymagania różnią się w zależności od celu produkcji: przetwórstwo lub świeża roślina w doniczce. Powinny mieć ustaloną m.in. gramaturę, wielkość (wysokość) oraz wymiary doniczki.

Niezależnie od sposobu dystrybucji należy zapewnić jej warunki do szybkiego i zdrowego wzrostu m.in.: właściwe oświetlenie, odpowiednią wysokość temperatury, poziom wilgotności oraz niezbędne składniki odżywcze.

Algrorytmy uprawowe odpowiadają za utrzymanie idealnych warunków do wzrostu roślin na uprawie wertykalnej: pozwalających na produkcję wysokiej jakości plonów, przy równoczesnym efektywnym wykorzystaniu zasobów.

Na uprawie wertykalnej Hydropolis zautomatyzowane są następujące czynności:

1. System nawadniania

Automatyka czuwa nie tylko nad tym, aby zachować odpowiedni stan nawodnienia oraz ilość pożywki. Jest odpowiedzialna także za kontrolę parametrów w zbiorniku głównym, w tym za natlenienie (odpowiedni poziom tlenu w wodzie), temperaturę (jej wysokość), pH oraz EC.

Pożywka, jest wcześniej przygotowywania i podgrzana do odpowiedniej temperatury. Jej ilość utrzymywana jest na stałym poziomie. Zmienia się jej skład. Ilość makro – i mikroelementów rozpuszczonych w wodzie jest zależna od etapu produkcji. Automatyka samodzielnie na podstawie algorytmu dozuje wskazaną ilość pożywki.

2. Kontrola oświetlenia

Na właściwy rozwój roślin wpływa ilość światła docierającego w określonym czasie oraz jego spektrum, które różni się w zależności od wybranego gatunku rośliny.

Na uprawie wertykalnej Hydropolis automatyka czuwa nad uruchomieniem i wyłączeniem światła o wyznaczonym czasie. Pozostałe zautomatyzowane procesy to sterowanie czasem naświetlenia oraz zapewnienie odpowiedniego DLI dla rośliny (ilości światła jaka dociera do roślin w ciągu doby).

3. Kontrola atmosfery

Uprawa wertykalna realizowana jest w izolowanych pomieszczeniach, gdzie zapewniany roślinom właściwie warunku do wzrostu: temperaturę, wilgotność, koncentrację CO2 oraz cyrkulację powietrza. System kontrolowanej atmosfery pozwala na powtarzalną produkcję zdrowych roślin z wysoką zawartością karetonoidów i niskim stężeniem azotanów, bez użycia środków ochrony roślin.

Źródło: Hydropolis, stacja rozsady w centrum B+R

Automatyzacja rolnictwa na farmach wertykalnych

Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed tradycyjnym rolnictwem, jest zapewnienie wydajnej i zrównoważonej produkcji, która sprosta wymaganiom rynku oraz zaspokoi potrzeby żywnościowe rosnącej populacji.

Automatyzacja rolnictwa może pomóc w osiągnięciu tego celu, poprzez zwiększenie wydajności pracy, optymalizację zużycia zasobów, a także zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne.

Na farmie wertykalnej Hydropolis użytkownik fizycznie uruchamia uprawę poprzez program GROW WIZARD. Autorskie oprogramowanie Hydropolis ściśle współpracuje ze specjalnie dobranymi m.in. czujnikami, zaworami, które znajdują się na linii produkcyjnej, aby utrzymać zadane warunki uprawowe.

Poznaj oprogramowanie do zdalnego zarządzania uprawą

Zaimplementowana automatyka pomaga ograniczyć błędy ludzkie. Zainstalowany system wczesnego reagowania pozwala uniknąć uszkodzeń i awarii. Właściciel uprawy ma wgląd do warunków panujących na linii produkcyjnej z poziomu jednego urządzenia. Grow Wizard to wygodne rozwiązanie, które ułatwia podejmowanie decyzji na temat skalowania produkcji i rozwoju biznesu.

Technologia Hydropolis podnosi poziom wydajności rolnictwa. To odpowiedź na konieczne zmiany w systemie produkcji żywności.

Uprawa wertykalna w centrum miasta – zdrowe produkty dostępne lokalnie

Skrócenie czasu dostawy żywności do finalnego konsumenta to jedno z zadań wyznaczonych w ramach strategii Unii Europejskiej “Od pola do stołu”.

Produkcja roślin na uprawach wertykalnych może odbywać się w aglomeracjach miejskich. Możliwe jest to dzięki stworzeniu właściwych warunków do wzrostu w specjalnie izolowanych pomieszczeniach. W trakcie uprawy nie stosuje się środków ochrony roślin tj. pestycydów, czy też herbicydów, które stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.

Jakie rośliny uprawia się na farmach wertykalnych?

Obecnie eksperci z centrum B+R firmy Hydropolis skupiają się na rozwoju ziół, sałat oraz mikroziół. Trwają badania nad uprawą truskawek. W przyszłości możliwa jest rozbudowa algorytmów uprawowych o nowe przepisy, odpowiadające potrzebom Klientów.

Źródło: Hydropolis, uprawa bazylii na farmie wertykalnej w centrum B+R

Nowoczesne rolnictwo w trosce o środowisko

Rolnictwo wertykalne w technologii Hydropolis to podniesienie wydajności pracy przy minimalizacji wpływu na środowisko. Metody uprawy wciąż są doskonalone w celu zoptymalizowaniu czasu produkcji i wykorzystaniu dostępnych zasobów ludzkich i technologicznych w jak najbardziej efektywny sposób.

Automatyzacja wybranych procesów to nieodłączny element nowoczesnego rolnictwa. W naszym centrum B+R wypracowaliśmy algorytmy uprawowe, które pozwalają na efektywną produkcję wysokiej jakości wybranych gatunków roślin. Opracowane przepisy uprawowe to powtarzalność produkcji, oszczędność zasobów i czasu.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content