Pracownik w okularach przeciwsłonecznych i rękawiczkach na uprawie wertykalnej
Hydropolis » Blog » Oświetlenie roślin w uprawach wertykalnych
26.01.2023 Autor: Hydropolis

Oświetlenie roślin w uprawach wertykalnych

Hydropolis » Blog » Oświetlenie roślin w uprawach wertykalnych
Autor: Hydropolis

Światło jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu rośliny. To jaki wybierze się rodzaj oświetlenia jest kluczowe dla powodzenia upraw w zamkniętych pomieszczeniach. Jaki typ lamp jest najlepszy do używania przy wertykalnej produkcji roślinnej?

Uprawa wertykalna mężczyzna

Rodzaje oświetlenia

Rolnictwo wertykalne to metoda uprawy roślin w warstwach, zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych. Jednym z kluczowych aspektów pionowego rolnictwa jest stosowanie lamp uprawowych, aby zapewnić niezbędne światło do wzrostu roślin. Lampy uprawowe to sztuczne światła, które naśladują naturalne światło słoneczne, dostarczając roślinom niezbędnej energii do fotosyntezy i wzrostu. Są one dostępne w różnych typach, w tym LED, fluorescencyjne i wysokiej intensywności wyładowań (HID) światła. Każdy typ ma swój własny zestaw zalet i wad, więc ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla konkretnych potrzeb.

Różne rośliny mają różne wymagania świetlne, a kolor i intensywność światła wzrostu może wpływać na ich wzrost i wydajność. Ważne jest również, aby rozważyć koszt i wydajność energetyczną świateł, jak również ogólny projekt i układ pionowej farmy.

Oświetlenie CFL

Fluorescencyjne lampy uprawowe CFL są najczęściej używane do uprawy liściastych warzyw i ziół. Przepuszczanie energii przez gaz w tubie lampy prowadzi do wytworzenia światła. Lampy fluorescencyjne zużywają jedynie 20 do 30% energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek, przy długim czasie żywotności. Ten typ oświetlenia jest również bardziej energooszczędny w porównaniu z lampami sodowymi. Dzieję się tak, ponieważ ten rodzaj światła nie wytwarza dodatkowego ciepła.

Jedną z słabych stron związanych z tym typem oświetlenia jest konieczność używania balastu do regulacji prądu oraz podstawki, zamiast gniazdka, co generuje dodatkowe koszty. Niestety moc światła jest dość niska, co mocno ogranicza możliwości zastosowania lampy. Najlepiej sprawdzają się jako uzupełnienie do światła naturalnego.

Sprawdź naszą ofertę

Roślina uprawa wertykalna

Oświetlenie HPS i MH

Jednym z najbardziej popularnym rodzajem oświetlenia do upraw są lampy sodowe HPS oraz metalohalogenkowe MH. Te lampy są bardziej powszechne wśród komercyjnych i doświadczonych producentów żywności. Swoją popularność zdobyły ze względu na dużą moc oraz niską cenę. Łącząc te dwa rodzaje oświetlenia, roślina ma zapewnione pełne spektrum, które jest niezbędne do rozwoju. W fazie kwitnienia najlepiej użyć lampy HPS, z uwagi na widmo z czerwonym i zielonym światłem, które stymuluje kwitnienie i owocowanie roślin. Z kolei lampy MH posiadają dużo niebieskiego światła, który stymuluje wzrost wegetatywny roślin.

Największą wadą lamp HPS jest to, że produkują duże ilości ciepła. W związku z tym należy utrzymywać światła w odpowiedniej odległości od roślin. Dodatkowo, są one znacznie droższe pod kątem instalacji oraz utrzymania. Z tego powodu HPS nie jest zalecany do domowego użytku, czy na małych farmach.

Oświetlenie uprawa wertykalna

Oświetlenie LED

Technologia oświetlenia LED zaczęła rozwijać się na początku XXI w. Wraz z postępem technologii koszty wyprodukowania takich lamp znacznie zmalał. Lampy LED są najbardziej energooszczędne spośród wszystkich wymienionych typów oświetlenia.

Dzieję się to dzięki niskiej temperaturze pracy oraz małemu poborowi energii w porównaniu do innych źródeł światła. W porównaniu do lamp fluorescencyjnych są nawet o 50% bardziej wydajne.

Rośliny ultrafiolet

Jakie warunki wpływają na wzrost rośliny

1) Natężenie światła/Temperatura – Temperatura jest kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój rośliny. Każda roślina posiada zakres dopuszczalnych temperatur. Zazwyczaj wyższe temperatury sprzyjają wzrostowi pędów, ekspansji liści i pogrubieniu łodyg.

W zależności od natężenia światła, roślina ma większe lub mniejsze możliwości rozwoju z powodu intensywności fotosyntezy. W przypadku używania sztucznego światła można manipulować ilością, która dociera do roślin w celu osiągnięcia różnych ścieżek wzrastania.

2) Spektrum światła – Spektrum światła odnosi się do widma światła słonecznego, czyli obrazu promieniowania rozłożonego na poszczególne długości fal. Barwy więc zależą od długości fal:

• fioletowa 380‐430 nm,

• niebieska 430‐500 nm,

• zielona 500‐570 nm,

• żółta 570‐620 nm,

• czerwona 620‐750 nm.

Zauważalnym trendem przy oświetlaniu upraw jest stosowanie pełnego spektrum światła, ponieważ pozwala ono w pełni symulować światło słoneczne. Lampy takie umożliwiają zmianę natężenia światła oraz dostosowanie temperatury barwowej zgodnie ze zmianą „pory” dnia dla roślin. Użycie, tak zwanego „full spectrum” pozwala pozwala osiągnąć efektywniejszą i bardziej ekonomiczną uprawę.

3) Czas naświetlenia – Czas naświetlenia to okres, podczas którego rośliny są wyeksponowane na światło. Uprawiając w kontrolowanych warunkach łatwo można manipulować okresem naświetleń w celu przyśpieszenia fazy wzrostu lub kwitnienia.

Dlaczego oświetlenie LED jest korzystne dla upraw wertykalnych

To co wyróżnia lampy LED spośród pozostałych form oświetlenia sztucznego to możliwość osiągnięcia dowolnego spektrum światła w zależności od uprawianych roślin. Oświetlenie do upraw jest zaprojektowane w takim sposób, aby za pomocą emisji elektromagnetycznego spektrum stwarzać odpowiednie warunki do przeprowadzenia fotosyntezy dla roślin. Dobranie odpowiedniego oświetlenia z pełnym spektrum może w pełni zastąpić oświetlenie słoneczne. Często takie rozwiązania mogą wręcz przewyższyć jakość światła naturalnego. Dzieje się tak dzięki możliwości idealnej symulacji warunków potrzebnych roślinie do optymalnego wzrostu, bez względu na warunki pogodowe czy porę roku.

Obecnie oświetlenie LED jest źródłem światła, które ma najwięcej zalet przy zastosowaniu z systemem kontrolowanej atmosfery. Obecnie jest również jednym z najczęściej używanych źródeł w rolnictwie wertykalnym. Szerokie zastosowanie, niskie koszty produkcji i utrzymania lamp sprawiają, że wypadają najlepiej na tle konkurencyjnych form oświetlenia. Przy wyborze odpowiedniej technologii oświetlenia upraw w zamkniętych pomieszczeń bierze się pod uwagę to czego najbardziej potrzebuje roślina. Atmosfera, którą wytwarza się w miejscu upraw ma jak najwierniej oddawać warunki panujące w naturze.

Uprawa ultrafiolet

Podsumowanie

Podsumowując, lampy uprawowe są istotnym elementem wertykalnego rolnictwa i wybór odpowiedniego typu może mieć duże znaczenie dla sukcesu Twojej pionowej farmy. Lampy LED są popularnym wyborem wśród pionowych rolników ze względu na ich wydajność energetyczną i szeroki zakres opcji widma. Jednak ważne jest, aby rozważyć specyficzne potrzeby roślin oraz koszty i korzyści różnych typów świateł przed podjęciem decyzji.

Kiedy decydujemy o oświetleniu naszej wertykalnej uprawy warto zrobić rozeznanie rynku, w celu wybrania właściwego dostawcy i niezawodnego sprzętu. Niezależnie od rodzaju oświetlenia ważne jest wybranie sprawdzonego i wydajnego spektrum. W zależności od uprawianych roślin, wymagane jest różne widmo. Równie ważna jest świadomość na temat stosowanej metody uprawiania.

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content