Uprawa wertykalna mikroliści
Hydropolis » Blog » Uprawa wertykalna mikroliści: Wyjątkowe środowisko dla doskonałego wzrostu
28.06.2023 Autor: Hydropolis

Uprawa wertykalna mikroliści: Wyjątkowe środowisko dla doskonałego wzrostu

Hydropolis » Blog » Uprawa wertykalna mikroliści: Wyjątkowe środowisko dla doskonałego wzrostu
Autor: Hydropolis

Bogactwo smaku zamknięte w kilkucentymetrowych siewkach warzyw i ziół.  Ich delikatna i zwiewna struktura wyróżnia się subtelnym wyglądem. Mikroliście są uznawane za “super żywność”, a to ze względu na swoje cenne właściwości prozdrowotne.

Są bogatym źródłem związków biologicznych czynnych, które mają istotną rolę dla zdrowia człowieka m.in. zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Dodają potrawom na talerzu wyjątkowego charakteru, a każdy niewielki kęs to niepowtarzalna uczta dla naszego podniebienia.

Uprawa wertykalna, mikroliście firma Hydropolis
Źródło: Uprawa wertykalna, mikroliście firma Hydropolis

Co to są mikroliście?

Microgreens (mikroliście) to młode, nie w pełni dojrzałe siewki roślin, które zwykle osiągają wysokość kilku lub kilkunastu centymetrów. W odróżnieniu od kiełków, uprawiane są w glebie lub w dedykowanym medium, w tym matach wykonanych z włókien naturalnych: konopnych, lnianych lub kokosowych.

Mikroliście charakteryzują się intensywnym smakiem, delikatną teksturą i bogactwem składników odżywczych. Są one popularne w kuchni jako element dekoracyjny potraw oraz jako składnik, który dodaje posiłkom wyjątkowego smaku.

Wybrane mikroliście uprawiane hydroponiczne i ich właściwości

Istnieje wiele gatunków roślin, które można uprawiać w formie mikroliści w systemach hydroponicznych np. brokuł calabrese, groch wąsaty, burak czerwony, bazylia tajska, bazylia cytrynowa. Każda z wyżej wymienionych siewek może zawierać wyższe stężenie fitoskładników w porównaniu do dojrzałych roślin tych gatunków.

Fitoskładniki to naturalnie występujące w roślinach substancje, które wywołują pozytywne reakcje biologiczne, w tym m.in. ochronę przed negatywnym wpływem środowiska. Posiadają one korzystne właściwości dla rośliny oraz człowieka. Wśród najbardziej popularnych fitoskładników można wymienić: karotenoidy, chlorofil, flawonoidy.

Siewki roślin mają potencjalne korzyści w poprawie niektórych zaburzeń metabolicznych, w tym: zmniejszenia otyłości i stanów zapalnych oraz obniżają poziomu cukru we krwi. Są zalecane dla osób zmagających się m.in. z rakiem, cukrzycą, przewlekłymi chorobami nerek oraz krążenia[1]

Jak wygląda uprawa mikroliści na uprawie wertykalnej w kontrolowanych warunkach (CEA)?

Uprawa mikroliści buraka
Źródło: Uprawa mikroliści buraka, centrum B+R Hydropolis

Uprawa mikroliści w centrach miast zdobywają coraz większą popularnością. Przyczynia się do tego stosunkowo krótki termin spożycia tych roślin. Dzięki uprawie lokalnej zachowują one swoją maksymalną świeżość i trafiają do konsumenta pełne chrupkości i smaku.

Poznaj technologię upraw wertykalnychuprawa mikroliści w systemie hydroponicznym

Mikroliście na uprawach wertykalnych w systemie hydroponicznym rosną na matach wykonanych z włókien naturalnych: konopnych, lnianych lub kokosowych. Maty mają cienką warstwę o wysokości od 0,5 do 3 cm. Siewki nawadniane są od dołu. Zraszanie ich od góry może sprzyjać rozwojowi pleśni.

W trakcie uprawy zużywa się śladową ilość nawozów lub też wcale. Rośliny kiełkując korzystają z materiałów zapasowych tj. substancji odżywczych (węglowodanów, białek, tłuszczy) zgromadzonych w nasionach.

Po zakończeniu zbiorów, maty konopne i lniane można poddać kompostowaniu. Są one w pełni biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.

Mikroliście rosną na uprawie wertykalnej od 2 do 3 tygodni. W trakcie jednego cyklu uprawowego jest możliwość posiania kilku gatunków siewek jednocześnie, o ile mają one podobne wymagania uprawowe np. zbliżoną długość okresu zaciemnienia.

Czy mikroliście to “naturalny” biznes dla każdego?

Uprawa siewek grochu wąsatego
Źródło: Uprawa siewek grochu wąsatego, centrum B+R Hydropolis

Uprawa wertykalna mikroliści w kontrolowanych warunkach przynosi wiele korzyści. 
Poznaj je!

1. Całoroczny biznes w branży rolniczej

Uprawy realizowane są w specjalnie adaptowanych i izolowanych powierzchniach lub w kontenerach morskich. Działają niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Rośliny rozwijają się zgodnie z ze swoim naturalnym cyklem wzrostu. Zapewniona jest:

 Odpowiednia wysokość temperatury
 Wilgotność powietrza
 Ilość dostarczanej wody wraz z pożywką, odpowiedni poziom tlenu w wodzie (natlenienie), temperaturę (jej wysokość), pH oraz EC
 Odpowiednia ilość DLI dla rośliny (ilość światła, jaka dociera do rośliny w ciągu dobry) oraz odpowiednie spektrum światła 

W naszym centrum B+R stale opracowujemy nowe algorytmy uprawowe w celu doskonalenia warunków panujących na uprawie. Algorytmy uprawowe to zbiór kontrolowanych zmiennych zebranych w oprogramowaniu Grow Wizard, dzięki którym zapewniamy roślinom na uprawie idealne warunki do wzrostu.

Powyżej wspomniany zbiór danych pochodzi z czujników i wskaźników, które umieszczone są w wybranych lokalizacjach na produkcji. Dzięki temu mamy pewność, że w pomieszczeniu zapewnione są jednolite, optymalne warunki uprawowe. Program Grow Wizard pozwala nam kontrolować i zarządzać warunkami na uprawie.

2. Szybki cykl wzrostu:

Siewki rosną zwykle od 2- 3 tygodni. To sprawia, że biznes mikroliści ma potencjał do generowania szybkich obrotów. W trakcie jednego cyklu uprawowego, o ile wymagania roślin są takie same, można uprawiać kilka gatunków siewek równocześnie.

3. Gotowe rozwiązanie na biznes

Firma Hydropolis dostarcza kompleksowe rozwiązania pod uprawę wertykalną:

 opracowaną technologię tzn. sprzęt do uprawy hydroponicznej w systemie SMART CROP oraz Plantainer
 oprogramowanie zarządzające farmą oraz warunkami jakie panują na każdej linii produkcyjnej
 wieloletnie doświadczenie: nasze know-how, które zdobywaliśmy na uczelniach oraz tworząc technologię Hydropolis i stale współpracując z ekspertami w branży

Dowiedz się, gdzie najczęściej spotykamy mikroliście!

 Przetwórstwo: mikroliście używane są jako wyróżniający się składnik…kosmetyków!
 Sklepy spożywcze i zielarskie: pakowane są w małe pojemniczki z krótką datą terminu do spożycia. Najczęściej, każdy gatunek zapakowany jest w oddzielne opakowanie.
 Catering: firma cateringowa może wykorzystywać mikroliście jako element dekoracyjny lub dodatek do dań, podawanych w dietach pudełkowych oraz na różnego rodzaju imprezach, bankietach i przyjęciach.

Garnirowanie (garnish)

Wywodzi się od francuskiego słowa: garnir, które oznacza “ozdabiać”. Mikrozioła są doskonałym dodatkiem do dekoracji dań. Dodają one estetycznego wykończenia, świeżości i intensywności smaku.

 Restauracje: Restauracje specjalizujące się w zdrowej żywności, ale nie tylko! Dodatek mikroziół jest na tyle popularny, że można spotkać się z nim w ekskluzywnych restauracjach, kawiarniach oraz barach sokowych.

Jak rozpocząć wielkoskalową uprawę mikroliści?

Poniżej znajdziesz 3 punkty, które pomogą Ci w rozpoczęciu własnego biznesu w branży rolniczej.

1. Zapoznaj się z dostępną ofertą na rynku i sprawdź sposób dystrybucji produktów. Kto, gdzie i w jaki sposób dostarcza asortyment do:

Restauracji
Supermarketów
Sklepów spożywczych
Hurtowni

2. Wybierz gatunek rośliny, jaki chcesz uprawiać. Istnieje wiele gatunków mikroliści, w tym: trawa pszeniczna, słonecznik, groszek, rzodkiewka, brokuł, jarmuż, rukola, burak, bazylia czy nawet gorczyca.

3. Poznaj technologię, która pozwoli Ci na szybki wzrost. W Hydropolis zajmujemy się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań do prowadzenia farmy mikroliści. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać ofertę:

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia uprawy wertykalnej w Polsce?

Ile kosztuje uprawa mikroliści ?


Całkowity kosz prowadzenia farmy wertykalnej mikroliści zależy od wielu czynników, w tym od:

1. Skali przedsięwzięcia

2. Miejsca produkcji pod uprawę

3. Sposobu dystrybucji produktu

Uprawa wertykalna umożliwia generowanie szybkich obrotów w firmie. Poniżej znajdziesz 4 powody, dla których warto zainteresować się produkcją mikroliści:

1) Cykl uprawowy mikroliści zwykle wynosi od 2 do 3 tygodni

2) Farma wertykalna działa niezależnie od pogody. Uprawa w kontrolowanych warunkach to
gwarancja uzysków.

3) Uprawa może być prowadzona na stosunkowo małej powierzchni w porównaniu do
konwencjonalnego rolnictwa

4) Trend na produkty lokalne wciąż rośnie. Z jednej strony wynika to z zainteresowania tym, skąd pochodzi nasze jedzenie. Druga kwestia to przyjęta przez Unię Europejską strategia “Od pola do stołu”.

Mikroliście – dlaczego warto je uprawiać?

Uprawa mikroliści na farmie wertykalnej
Źródło: Uprawa mikroliści na farmie wertykalnej, Hydropolis

Mikroliście to superfood dostępny dla każdego. Dzięki unikalnym walorom smakowym oraz wysokim wartościom odżywczym są one powszechnie uznawane za wyjątkowy dodatek do zdrowej diety. Ich bogata różnorodność nie ogranicza się do kilku gatunków siewek. Powstają coraz to nowsze odmiany, które zyskują swoich entuzjastów.

Uprawa mikroliści na szeroką skalę na uprawie wertykalnej może być opłacalnym rozwiązaniem. Przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii i wybraniu właściwego rynku zbytu jest możliwość prowadzenia całorocznego biznesu w branży rolniczej.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu rolnictwa 4.0 to właściwa droga w obliczu obecnych zmian klimatycznych. To także wykorzystanie postępującej technologii, która służy do zrównoważonego wykorzystania zasobów tzn. stworzenia optymalnych warunków do rozwoju roślin, przy minimalnym zużyciu wody (minimalizacja śladu wodnego) i nawozów.


[1] Bhaswant M, Shanmugam DK, Miyazawa T, Abe C, Miyazawa T. Microgreens—A Comprehensive Review of Bioactive Molecules and Health Benefits. Molecules. 2023; 28(2):867. https://doi.org/10.3390/molecules28020867

Podobne artykuły

Udostępnij

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco!

Please wait...

Dziękujemy za zapis do newslettera

Skip to content